Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé z K-Centra vyjíždějí stále více za závislými na drogách do terénu

  • 8
Zatímco před rokem dojížděli pracovníci karlovarského K-Centra do mnoha obcí v kraji, letos změnili taktiku. Svůj terénní program zaměřili na místa, kde mají hodně klientů. Za závislými na drogách dojíždějí až třikrát v týdnu a tráví s nimi více času. Vyměnili mnohem víc injekčních stříkaček, ale také nabízeli další pomoc.

„Naši zaměstnanci s nimi buďto v kontaktu již jsou a dopředu jim oznamují, kdy a kde budou, nebo do města přijedou a oslovují potenciální uživatele drog. Ti už zpravidla vědí, jaké služby K-Centrum nabízí,“ popsal Jan Hudák, předseda občanského sdružení Světlo Kadaň, pod nějž karlovarské K-Centrum spadá.

Ze statistik

K-Centra

Zatímco v roce 2013 mělo 308 pravidelných klientů, nyní jich je 347. Před rokem vyměnili zaměstnanci 4 702 kusů injekčního materiálu, v roce 2014 výměny narostly na 25 890. Před rokem si jej měnilo 78 osob, teď jich bylo 193.

Tým zaměstnanců letos posílil terénní program v Karlových Varech, Ostrově, Jáchymově, Chodově a Žluticích.

Mezi městy, ve kterých se nyní vyskytují jeho zaměstnanci častěji, je například Ostrov nebo Chodov, kde pomáhají klientům závislým na pervitinu.

„Našim hlavním cílem je snížit rizika, která jsou s jejich závislostí na drogách spojená. Poté, co navážeme s klientem kontakt, snažíme se změnit jeho způsob života a pomáháme i jeho rodinným příslušníkům,“ uvedl Jan Hudák.

Podle vedoucího karlovarského K-Centra Richarda Vodičky se průměrný věk klientů pohybuje kolem třiceti let. Padesátiletého člověka by mezi nimi člověk nenašel.

„Lidé v tomto věku, kteří byli dříve závislí na drogách, se jednoduše uchýlili k jinému způsobu života. My se snažíme zabránit tomu, aby si do něj odnesli například žloutenku nebo HIV,“ řekl.

Zaměstnanci K-Centra vidí v častějším dojíždění za svými klienty do terénu jednu velkou výhodu - řada z nich by si k nim do karlovarských dolních Drahovic možná cestu ani nenašla. Ačkoli se zařízení loni na jaře přestěhovalo z centra města, na nezájem klientů si stěžovat nemůže. Těch stálých oproti roku 2013 přibylo zhruba o čtyři desítky.

„Možná by se mohlo zdát, že by pro nás bylo úspěchem, pokud by číslo klesalo. Čím víc ale poroste, tím víc bude svědčit o naší dobré práci, neboť se nám podařilo podchytit více lidí,“ řekl Jan Hudák.

Stejné služby, které nabízejí zaměstnanci přímo v K-Centru, poskytují také v terénu. Pomáhají tak nejen lidem, jejichž největším problémem je závislost, ale i těm, u nichž jsou drogy až na druhém místě. Například klientům bez domova, těm, kteří se živí prostitucí, nebo příslušníkům etnických menšin.

Podle Richarda Vodičky patří mezi nejčastější služby poradenství v případě exekucí. Do terénu vyrážejí kromě krajského města a zmíněného Ostrova a Chodova také do Jáchymova a do Žlutic.