Miroslav Kirejev, starosta města Krásno.

Miroslav Kirejev, starosta města Krásno. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Soudní tahanice kandidátů voličům nevadily, mnozí slaví volební úspěch

  • 1
Hrozí jim tresty za přijímání úplatku nebo předražování zakázky. Popularita souzených nebo už dříve odsouzených starostů a dalších kandidátů přesto příliš neutrpěla. Voliči v Karlovarském kraji jim většinou znovu dali dost hlasů a poslali je do vedení svých měst.

Obžalovaný starosta Krásna Miroslav Kirejev si může opět dělat naděje, že pozici obhájí. Jeho Volba pro budoucnost obecní volby vyhrála. „Dopadl jsem až nad očekávání dobře. Vidím to na spolupráci sedmi zastupitelů proti čtyřem,“ pochvaloval si Kirejev.

Úspěch si vysvětluje tak, že mu spoluobčané prostě věří. Nemyslí si, že mu soudní řízení kvůli předražené zakázce na projektovou dokumentaci ke stavbě mateřské školy nějak ublížilo. „Lidé mě tu znají. Vysvětlil jsem jim, jak to vzniklo, z čeho jsem viněn a jak případ může dopadnout.“

Den před volbami uspořádal v dokončované mateřské škole den otevřených dveří, aby lidem ukázal, co se povedlo. Podívat se podle jo slov přišly snad tři čtvrtiny Krásna. „Musíme školku dotáhnout do konce. Pak bychom se měli zaměřit na seniory a postavit dům s pečovatelskou službou,“ plánuje Kirejev.

Přitom jeho kariéra v komunální politice se může rychle zvrtnout, pokud soud rozhodne, že zakázku zadal projekční kanceláři pro město nevýhodně. Součástí trestu může být i zákaz působení ve veřejných funkcích.

Dostal přednostní hlasy, na funkci starosty to ale zřejmě nestačí

Starosta Oloví Miroslav Filandr se soudního řízení dočká koncem října. Je obviněn z příjetí úplatku během soutěže na zateplování městských paneláků. Filandr to označuje za nesmysl.

Dostal nezanedbatelných 222 přednostních hlasů, jeho Hnutí nezávislých skončilo ale až druhé. Filandr sice v zastupitelstvu zůstává, na postu starosty ale asi končí. „Nepotřebuju se držet v křesle, nikdy jsem po tom ani neprahnul. Chci se vrátit k hasičině,“ oznámil Filandr krátce po zveřejnění výsledků hlasování.

Uvědomuje si, že trestní stíhání mu uškodilo. „Vůbec jsem nečekal, že mě lidé do zastupitelstva zvolí. Všude se o mně psalo. I konkurence měla potřebu se zmiňovat o mně. Docela mě to potěšilo.“

Podle vítěze voleb v Oloví Lukáše Kričfalušiho sehrála starostova kauza při rozhodování občanů jen dílčí roli. „Lidé prostě chtěli změnu,“ míní Kričfaluši.

Jako jediný z kandidátky ODS se do zastupitelstva v Rotavě prosadil zdejší exstarosta Jan Slíva. Od roku 2012 se táhne soudní řízení v jeho kauze kvůli překročení pravomocí. Bez souhlasu zastupitelů podepsal zástavní smlouvy k půjčce ve výši 11,4 milionu korun u České spořitelny. Majetek města Slíva zastavil v situaci, kdy se město dostalo téměř na mizinu a moc nechybělo a nemělo ani na mzdy úředníků.

Naopak vůbec ve volbách neuspěl Lubomír Zach z Kraslic. Soud kdysi potrestal bývalého starostu pokutami za zbití exmanželky a za zneužití pravomoci. Podepsal také tajný pakt o tichém společenství v čerpadlářské firmě.