Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: MF DNES

Karlovarská nemocnice nemá sestry, poohlíží se po nich v Rusku

  • 0
Akutní nedostatek zdravotnického personálu by mohl vyřešit nábor lékařů a sester v zahraničí. Karlovarská krajská nemocnice rozjíždí projekt, který má za úkol přivést ruské sestry.

Kritický nedostatek personálu sužuje všechny nemocnice v kraji. Chybí v nich více než sto třicet sester a zhruba dvacítka lékařů. Situaci nepomáhají změnit ani vysoké náborové příspěvky, nabízené ubytování nebo další benefity. Podle ředitele Karlovarské krajské nemocnice Josefa Märze může být řešením přijímání cizinců.

„Nyní navazujeme spolupráci s Ruskem a zkusíme přijmout prvních několik sestřiček v rámci pilotního projektu, který obsahuje i výuky češtiny. Myslíme si, že to fungovat bude. Lidé ze slovanských zemí se mohou jazyk naučit poměrně rychle a snadno,“ řekl Josef März.

Karlovarská krajská nemocnice už v minulosti několik podobných projektů spustila. Před půl rokem například začalo v rámci evropského programu Erasmus+ v nemocnici pracovat šestnáct sester ze slovenského Prešova. Dívky vypomáhaly v září minulého roku i na oddělení kardiologie.

„Je to určitě správná cesta. Jestli to má směřovat k tomu, aby k nám nastoupili slovenští zdravotníci, jsem jedině pro. Už tu máme pár doktorů a jsme s nimi maximálně spokojeni,“ poznamenal primář kardiocentra Michal Paďour.

Ani cizinci problém zcela nevyřeší

Podobnou cestou se vydávají i dvě nemocnice společnosti Nemos v Ostrově a Sokolově. „Pracujeme i na náboru zaměstnanců ze zahraničí. Je to jedna z cest, jak nové zdravotníky získat, ale ani to nepokryje aktuální potřeby,“ částečně mírní optimismus mluvčí Nemosu Markéta Singerová.

Na odděleních v kraji krom Čechů mohou pacienti potkat zdravotníky především ze Slovenska, Ukrajiny a Ruska. Výjimkou však není ani lékař z Palestiny Ahmad Zohoor, který se do povědomí veřejnosti dostal především tím, že mu ministerstvo vnitra nechtělo prodloužit povolení k pobytu.

„Učím se česky a teď se mám najednou vrátit? Musel bych dělat zkoušky v angličtině a jako neatestovaný lékař bych v Palestině nedostal práci. Nikomu jsem neublížil a cítím se tu doma, mám v Česku vazby,“ popsal v srpnu minulého roku pro MF DNES svou situaci Zohoor.

Sester je málo i proto, že už nestačí jen maturita

Rozhodnutí o prodloužení jeho pobytu však stále nepadlo. Zohoor tak pokračuje v boji o setrvání v karlovarském kardiocentru. Zajištění plnohodnotné péče pacientům se v současné době daří především díky stovkám přesčasových hodin.

„Na jedné straně se přesčasy nevyhýbají našim zaměstnancům, na druhé straně ale pokrýváme nedostatek zdravotních pracovníků externě, například formou částečných úvazků či dohodami o pracovní činnosti se zdravotníky z jiných zařízení v regionu,“ prozradila mluvčí Nemosu.

Řešit akutní nedostatek lékařů a sester zejména na interních odděleních nemocnic se rozhodlo i vedení Karlovarského kraje. To na začátku letošního roku odsouhlasilo uvolnit celkem 14 milionů korun na zvýšení mezd současných zaměstnanců a zároveň na náborové příspěvky pro lékaře a sestry interen.

A kdo se může o práci zdravotní sestry ucházet? Zájemkyně musí mít v České republice vystudovaný čtyřletý obor zakončený maturitou a poté pokračovat po další tři roky studiem na vyšší odborné nebo vysoké škole zdravotnické.

To je ale podle hejtmanství jedna z příčin jejich nedostatku v nemocnicích. Vedení kraje proto navrhlo ministerstvu zdravotnictví variantu, kdy by praktickým sestrám stačila už jen maturita ze střední zdravotnické školy a roční výuka zaměřená na praxi.