Perinatologická centra se starají o děti, které se narodí po 31. týdnu těhotenství. (Ilustrační foto)

Perinatologická centra se starají o děti, které se narodí po 31. týdnu těhotenství. (Ilustrační foto) | foto: Martin Veselý, MAFRA

Nedonošené děti budou mít ve Varech komfort. Minimálně dalších pět let

  • 0
Karlovarská nemocnice se bude na nejvyšší úrovni starat o nedonošené novorozence. Její dětské oddělení obhájilo pro příštích pět let prestižní statut perinatologického centra. V Česku jich je pouze jedenáct.

Perinatologická centra jsou zárukou specializované péče o děti narozené předčasně - od 31. týdne těhotenství s váhou přes 1500 gramů. Ta hned od začátku trpí zdravotními potížemi, třeba těžkými žloutenkami nebo problémy s dýchacím a oběhovým systémem.

"Zisk akreditace není žádná samozřejmost. Žádalo o ni dvacet nemocnic a dostalo ji jen jedenáct. Obrovsky se tím zvyšuje naše renomé," cení si úspěchu zástupce primáře dětského oddělení Zdeněk Vaněk.

Jednotka intermediární péče pro novorozence s 12 lůžky a stejným počtem inkubátorů zvládla před komisí odborníků prokázat, že má dobré technické vybavení a speciálně vyškolený personál, který nabral zkušenosti při pečování o velké množství nezralých novorozenců.

Třeba loni se tým pěti neonatologů a šestnácti sester staral o 176 dětí (sedm procent ze všech, které se v kraji narodily). A to nejen těch nedonošených. Léčí i donošené děti s vrozenými vadami nebo z problémových těhotenství.

"Díky umělým oplodněním se rodí velké množství dvojčat s vyšším rizikem komplikací. Vyžadují péči neonatologů," řekl primář gynekologickoporodnického oddělení Nemocnice v Karlových Varech Tomáš Semerádt.

Závažné potíže mají děti drogově závislých matek. Nebo žen, které zanedbaly péči a rodí bez jediného předchozího vyšetření.

Jen jedno embryo odbourává problémy s nezralostí

Vícerčat se ale v posledních dvou letech rodí už méně, a to zásluhou klinik, kde praktikují umělé oplodnění.

"Podle anamnézy matky se snaží přenášet jen jedno embryo, které má šanci být donošeno. Odbourávají se tím problémy s nezralostí, což vítáme," poznamenala vedoucí lékařka karlovarské neonatologie Jitka Zejdová.

Podle ní patří výsledky české perinatologie ke špičce - mezi desítku nejlepších států na světě. Riziková těhotenství se včas dostávají pod dohled lékařů a péče zdaleka nekončí propuštěním z nemocnice. Doktoři sledují, jak nedonošené děti prospívají a jaké mají zdravotní komplikace.

V Česku umírá do sedmi dnů od porodu maximálně pět dětí z tisíce (včetně těch s vrozenými vadami). Nedonošených dokonce jen jedno z tisíce. "Na to jsme my neonatologové pyšní. V Karlovarském kraji jsme předloni a loni dokonce nezaznamenali žádné úmrtí," uvedla Zejdová.

Neonatologové spolupracují se záchrankou. Mají k dispozici jednu sanitku a jsou schopni 24 hodin denně pro nedonošené dítě kamkoliv v kraji dojet, a pokud se narodí před 31. týdnem těhotenství nebo váží méně než 1,5 kila, převážejí ho do ještě specializovanějšího centra - do Fakultní nemocnice v Plzni nebo do Nemocnice Most. "Postaráme se o nákup nového speciálního vozidla," slíbil náměstek hejtmana Miloslav Čermák.

Vyšší prestiž by mohla dopomoci karlovarskému centru k dotacím na nákup nových přístrojů a vybavení. Zatím na něj státní peníze nikdy nezbyly. Teď se musí spokojit s inkubátory starými až dvacet let. Personál by potřeboval i nové monitory pro sledování životních funkcí a další vyhřívaná lůžka. Některé drobnější nákupy zařizuje díky příspěvkům od sponzorů.

Komplikace přinášejí matkám obrovský stres

Lékaři a sestry se snaží poskytovat dětem a maminkám maximální komfort. "Je to pro nás dvojnásobná práce. Matky se dostávají do velkého stresu, protože neočekávaly komplikace.

Často si myslí, že jejich těhotenství musí dopadnout dobře a že jejich dítě bude v pořádku. Nemají představu, jak velkou trpělivost by měly mít a že je čeká dlouhá cesta - i několikaměsíční," popsala vrchní sestra Andrea Horáková. S kolegyněmi se zaměřuje na to, aby se matky naučily o nedonošené miminko pečovat.