O registraci přišlo sdružení, které bezplatně poskytovalo především Romům některé sociální služby. Zadlužené organizaci chyběly mimo jiné peníze na provoz (ilustrační foto).

O registraci přišlo sdružení, které bezplatně poskytovalo především Romům některé sociální služby. Zadlužené organizaci chyběly mimo jiné peníze na provoz (ilustrační foto). | foto: Luděk Peřina, MAFRA

Karlovarská poradna pro Romy zůstala bez peněz a přišla o registraci

  • 2
Karlovarská občanská poradna v Sokolovské ulici, která bezplatně pomáhala především Romům, oficiálně skončila. Přišla totiž v těchto dnech o registraci na poskytování sociálních služeb. Její provoz zajišťovalo Romské občanské sdružení Karlovy Vary.

"Nepřišly dotace na činnost," vysvětlil konec poradny její bývalý pracovník, právník Josef Havlíček. Byl u toho, když exekutor letos v lednu zabavil v poradně počítače a další majetek kvůli tomu, že romské sdružení nevrátilo kraji milionovou dotaci na vybudování občanského centra (více o exekuci čtěte zde).

Veřejnou vyhlášku, podle které pozbylo platnost rozhodnutí o registraci, vydal v těchto dnech odbor sociálních věcí na krajském úřadu. Jeho zaměstnanci v září při kontrole zjistili, že v poradně není žádný pracovník.

Na budově i uvnitř chybělo označení poskytovatele sociální služby. Když odbor sociálních věcí zaslal začátkem října do vlastních rukou na adresu poradny dotaz, jestli se zde poskytují sociální služby, pošta vrátila dopis jako nedoručitelný.

Jedním ze dvou statutárních zástupců Občanské poradny Karlovy Vary je Stanislav Sivák.

"Na městě i na kraji nás po letech práce pro lidi na pokraji existence hodili přes palubu a nedali nám peníze na kancelář. Všichni nás spojují s bývalým předsedou Romského občanského sdružení Ladislavem Bílým," řekl Sivák.

Dodal, že vůbec nechápe, proč poradna přišla o registraci. Požádá o ni znovu.

Ladislava Bílého letos v únoru obvinili kriminalisté z dotačního podvodu. Pomocí zfalšovaných dokumentů sdružení podle policie na dotacích získalo 24,5 milionu korun. Bílý to odmítá (více o obvinění čtěte zde).

Zadlužené Romské občanské sdružení přišlo o registraci po kontrole krajského úřadu i loni ve svém sídle v Západní ulici. Protože Romové neplatili městu nájem, poradna přesídlila do Sokolovské ulice. Tam až do vystěhování exekutorem fungovala jeden měsíc.