Sdružení SOS dětských vesniček má velmi přísná kritéria pro výběr budoucích matek - pěstounek. Trvá téměř rok, než se jí žena může stát. Většina uchazeček po skončení přípravy zůstává na Moravě. (ilustrační foto)

Sdružení SOS dětských vesniček má velmi přísná kritéria pro výběr budoucích matek - pěstounek. Trvá téměř rok, než se jí žena může stát. Většina uchazeček po skončení přípravy zůstává na Moravě. (ilustrační foto) | foto: Dalibor Puchtapro iDNES.cz

Karlovarská SOS vesnička má nouzi o náhradní matky. Nechtějí do Varů

  • 0
V dobách největšího rozkvětu karlovarské SOS vesničky se tamní matky pěstounky staraly o osm desítek dětí. Nyní jich tam žije pět. Většina matek - pěstounek totiž nemá o působení v Karlových Varech příliš zájem. Vesničku ale vedení zavírat nebude. Naopak chce, aby opět ožila.

Nedostatek náhradních matek je jedním z důvodů, proč jsou v Karlových Varech obsazeny dětmi z vesničky jen dva domky.

"Trvá téměř rok, než se maminka může stát pěstounkou. Nejde o to, že by se maminky nehrnuly, máme ale velmi přísná kritéria. Většina uchazeček zůstává na Moravě," řekla národní programová ředitelka Sdružení SOS vesniček Jindra Šalátová.

SOS matka - pěstounka

Jaká by měla být

  • žena ve věku 25 - 45 let 
  • svobodná, rozvedená či ovdovělá, bezdětná či se staršími samostatnými dětmi 
  • s alespoň výučním listem 
  • do SOS dětské vesničky přijímají také manželské páry s vlastními či přijatými dětmi, případně bezdětné, které by rády rozšířily svou rodinu.

Její slova o tom, že o Karlovy Vary je mizivý zájem, potvrzuje i volba dvou nejnovějších absolventek kurzu pro maminky. Pro Karlovy Vary se nerozhodla ani jedna z nich.

Sdružení SOS dětských vesniček se v žádném případě nechystá první československou SOS vesničku v Karlových Varech uzavřít, i když dětí i maminek dramaticky ubývá.

Do loňského roku 2012 vstoupila vesnička se šesti pěstounkami a 19 dětmi. V roce 1970, kdy vesnička ve čtvrti Doubí vznikla, se do ní hlásilo 118 dětí. V letech 2000 až 2001 prošla rekonstrukcí.

Ředitel SOS vesniček se chystá na magistrát

Nyní je jeden z opuštěných domků nachystaný pro děti, které potřebují okamžitou pomoc. Zjednodušeně řečeno, jedná se o alternativu Klokánku. SOS vesničky ji chtějí provozovat pod názvem Sluníčko.

"V podstatě jde o pobytové zařízení, které funguje nonstop. To znamená, že dítě, ohrožené odebráním z rodiny a umístěním do ústavní péče, se dostane do SOS vesničky. Rodiče za ním mohou docházet, protože pobytové zařízení bude v místě bydliště. Pracuje se i s příbuznými, aby se dítě mohlo do rodiny co nejdříve vrátit," vysvětlila ředitelka Šalátová.

Sdružení plánuje také další službu, a to pro rodiny s dětmi. Terénní sociální pracovnice budou mít zázemí přímo v SOS dětské vesničce. Náplní jejich práce je pomoc a podpora rodin ohrožených odebráním dítěte. Cílem návštěv pracovnic přímo v rodině je její "uzdravení".

Kromě toho nynější domy nabízí vedení vesniček SOS početným pěstounským rodinám k pronájmu. Na magistrát do Karlových Varů se v pátek chystá nový národní ředitel Sdružení SOS dětských vesniček Petr Lužný.

"Pracovní schůzku iniciovalo vedení magistrátu. Zeptáme se, jestli vesnička SOS zůstane v současném stavu, co od ní můžeme čekat a jak vidí její budoucnost," sdělil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Vydavatelka Promenády Jitka Kulhánková i její manžel spolupracovali dlouhá léta s pražskou centrálou sdružení. "SOS vesnička byla vytvořena pro děti, jedná se o úžasné zařízení. Jen ho využít. Byla by velká škoda, kdyby zaniklo."