Karlovarská Vřídelní kolonáda

Karlovarská Vřídelní kolonáda | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarská kolonáda je v havarijním stavu, zvažuje se stěhování Vřídla

  • 11
Karlovarský magistrát zvažuje, že kvůli úpravám technického zázemí přemístí na čas tryskající Vřídlo jinam. Kolonáda je totiž v havarijním stavu.

Až za dva týdny skončí v Karlových Varech odstávka Vřídla, lidé se k nejznámějšímu prameni už nedostanou jako dřív. V provozu nebudou ani dvě pítka, která jsou k vývěru nejblíž.

Stav kolonády je totiž natolik špatný, že její dvorní statik Petr Hampl doporučuje vedení města okamžitě začít s opravou.

„Znamená to odstrojit všechny skleněné konstrukce, pokud by to mělo zůstat v tomto stavu, v jakém to je. Dále zajistit ocelové konstrukce, vybourat celou betonovou konstrukci stropu a nahradit ji novou konstrukcí nejspíš v kombinaci modernějších materiálů, a pak vše vrátit zpátky,“ vyjmenoval.

V havarijním stavu byla Vřídelní kolonáda už v roce 1998, ale to jí ještě pomohla sanace. Tu už by nyní podle statika nezvládla.

„Největší problémem je působení kysličníku uhličitého na konstrukce. V době, kdy se kolonáda stavěla, s tím nikdo nepočítal nebo se účinky podcenily a konstrukce degradovala,“ uvedl.

Vřídlo musíme zachovat

Opravu odhaduje vedení města na desítky milionů korun. Primátorův náměstek Čestmír Bruštík trvá na tom, aby lázeňské město o svou největší chloubu a atrakci - tedy tryskající Vřídlo nepřišlo.

„Město musí do začátku lázeňské sezony vymyslet, jak zajistit nový vývěr vřídla nebo stávající v lepším stavu zprovoznit. Kvůli Vřídlu k nám jezdí lidé,“ uvedl.

Radnice bude s odborníky zvažovat i variantu, že by vývěr nejteplejšího karlovarského pramene přesunuli jinam, a to možná i mimo kolonádu. Mezitím se opět do hry vrátí debata, zda bude lepší kolonádu zbourat a postavit novou nebo opravit současnou.

Aby se do oprav mohla radnice pustit, musí přemístit technologické zázemí Vřídla jinam. Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád našla místo směrem k Divadelnímu náměstí. Od prosince jej prověřovaly hydrogeologické vrty.

Jenomže výsledky nedopadly dobře a Český inspektorát lázní a zřídel přesun neposvětil. „Termální voda je tam příliš vysoko na to, aby bylo možné cokoli tam vytvářet,“ uvedl Milan Trnka, ředitel správy lázní. Hledání začne nanovo. Odborníci mají vytipovaná ještě další místa.

Boj o repliku

Rekonstrukce kolonády od začátku letošního roku plní debaty na sociálních sítích. Skupina patriotů kvůli ní založila iniciativu, která by na místě současné železobetonové stavby ráda viděla repliku litinového díla Fellnera a Helmera z roku 1878.

Vznikla kvůli tomu i petice, pod jejíž internetovou podobou je v současné době přes tisícovku podpisů. Členové iniciativy ji zdůvodňují například tím, že oprava nynější budovy bude stát město miliony a vzhledem k patnáctileté životnosti nedává smysl dále ji udržovat.

Problémy Vřídelní kolonády

Otázky a odpovědi okolo Vřídla

Proč je zázemí Vřídla ve špatném technickém stavu?
Největší problém je v působení kysličníku uhličitého na konstrukce, jehož vlivem degradují.

Co také potřebuje opravy?
Nutně je potřebuje okolí samotného vývěru Vřídla.

Je výhodnější kolonádu zbourat anebo raději postavit novou?
O tom rozhodne až vedení města. Radní zatím nemají jednotný názor.

Budou moci lidé po skončení odstávky zase ke Vřídlu?
Přístup k vývěru bude i dál omezen bezpečnostními zábranami.

Přijde město kvůli špatnému stavu kolonády o Vřídlo?
Nepřijde. Vedení radnice kvůli tomu zváží i variantu, zda výstřik nepřestěhovat jinam. Klidně i mimo kolonádu.

Pokud se nevyplatí kolonádu opravit, jak bude vypadat nová?
O tom budou muset rozhodnout zastupitelé. Ve hře je vypsání architektonické soutěže, někteří politici prosazují stavbu repliky litinové kolonády Fellnera a Helmera.