Vedení města řeší, zda vodu z vřídla nechat z Varů odvážet

Vedení města řeší, zda vodu z vřídla nechat z Varů odvážet | foto: MF DNES

Lužec chce vozit léčivou vodu z Varů. Bude jako zvětralé pivo, tvrdí lázně

  • 0
Společnost Zámek Lužec požádala Karlovy Vary o odběr 120 litrů Vřídla denně. Chce je stáčet do termosů určených pro potravinářské účely. Vodu by pak přelili do fontány a po ohřátí by ji pak pili v lázeňském hotelu imobilní pacienti. Vedení lázeňského města řeší velké dilema - povolit, či nepovolit?

Primátor Petr Kulhánek je proti umělému "Vřídlu" v Lužci. "Pojedete tam na třítýdenní léčení a dostanete předepsanou pitnou kúru. Jenže budete pít něco, o čem si myslíte, že je vřídelní voda, což už dávno není pravda," řekl.

Podobné je i doporučení ministerstva zdravotnictví. Podle něj se přírodní léčivé zdroje nesmějí vyvážet z Varů.

Ředitel Správy přírodních léčivých zdrojů a kolonád Karlovy Vary Milan Trnka s nadsázkou použil přirovnání k pivu, které si dá někdo v restauraci, nebo si mok odnese domů, počká pět hodin a teprve pak pivo vypije. To samé je s horkou minerální vodou.

"To už není jedna a ta samá voda. V minulosti jsme ve spolupráci s Univerzitou Karlovou bezprostředně po vývěru pramene analyzovali všechny možné prvky a ionty, abychom věděli, co se s vodou děje. Změny nastaly už za několik desítek sekund. Nejpřirozenější a nejúčinnější podobu mají prameny ihned po vypití na kolonádě," konstatoval ředitel Trnka.

K žádosti z Lužce o využívání Vřídla se vyjadřoval již v minulosti. Názor má jako správce léčivých zdrojů stejný. Vřídlo ani další prameny nikdo vyvážet z Karlových Varů nesmí.

Byla by to diskriminace, zlobí se v Lužci

Dopis z Lužce tento týden projednávali karlovarští radní. Ředitel lázeňského hotelu v Lužci Jiří Dědeček zatím odpověď nedostal. Už ale předem ví, na co při zamítavé odpovědi poukáže.

"V Jáchymově mají pitnou fontánku. Vodu do ní neustále dovážejí z Karlových Varů ale bez povolení magistrátu. Mohu to doložit provozním řádem. O vodu z Vřídla jsme požádali jenom proto, že stejný model mají i v Jáchymově. Pokud mně radní fontánku nepovolí, budu to považovat za diskriminaci," řekl.

Jana Vaňková z vedení Léčebných lázní Jáchymov vysvětlila, že lázně fontánku opravdu používaly, ale jen do konce minulého roku. "Od ledna začala platit nová legislativní pravidla. Víme, že se přírodní léčivý zdroj nesmí převážet. Našim pacientům kupujeme vincentku."

Správa přírodních léčivých zdrojů a kolonád toleruje, když si člověk nabere na kolonádě litr pramene. Jak ale řekl primátor Petr Kulhánek, někdy se u Mlýnské kolonády objeví ve čtyři hodiny ráno motorista a stáčí si Mlýnský pramen do připraveného barelu.