Kraj žádá stát o dotaci, která pomůže v boji s kyberšikanou. (Ilustrační snímek)

Kraj žádá stát o dotaci, která pomůže v boji s kyberšikanou. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

V regionu se množí případy šikany po síti. Kraj žádá stát o pomoc

  • 0
Krajská vláda chce zakročit proti kyberšikaně, které v regionu přibývá. Žádá ministerstvo vnitra o dotaci na proškolení učitelů, sociálních pracovníků a policistů. Mají umět ve školách a v rodinách lépe zvládat prevenci a nebezpečné situace.

Kraj chce nabídnout pomoc v situacích, kdy hlavně mladí používají k urážkám, útokům a pronásledování mobilní telefon nebo sociální sítě na internetu. Že těchto případů v regionu rozhodně není málo a přibývá jich, potvrzují policisté. Pár příkladů na ukázku.

Co je kyberšikana

Využívá mobilní telefony, e-maily, pagery, internet, blogy a podobně. Obvykle se projevuje zasíláním obtěžujících, urážejících či útočných mailů a SMS zpráv, vytvářením stránek a blogů dehonestujících ostatní.
Může sloužit k posilování klasických forem šikany, nejčastěji prostřednictvím nahrání scény na mobilní telefon a jejího následného rozeslání známým nebo přes internet. Hlavně poslední varianta šikany může být extrémně nebezpečná.
Pokud se spojí s nějakou velmi ponižující situací, jsou známé případy, kdy si oběť sáhla na život.

Jeden ze školáků na Karlovarsku z davu přihlížejících natočil na mobil rvačku dvou spolužáků. Video si nenechal pro sebe. "Přiznal se, celá věc byla včas podchycena a nahrávka smazána," řekla mluvčí policie Kateřina Krejčí.

Její kolegové řešili i případ, kdy si dvě dívky psaly přes internet, nepohodly se a začaly se navzájem vulgárně urážet. Spor pak vyvrcholil jejich rvačkou před školou.

"Nejde jen o tyto dva případy. Takové činnosti, která už hraničí se zákonem, se mládež dopouští často," upozornila Krejčí. Rodičům radí, aby se zajímali a udržovali si přehled o tom, co jejich potomci na počítači dělají.

Stát má zaplatit 90 procent prevence

Projekt proti kybernetické kriminalitě a elektronickému násilí páchanému na dětech nebo dětmi nazvali úředníci "Karlovarský kraj bezpečně online". Vyjde na zhruba 727 tisíc korun a hejtmanství žádá stát o příspěvek, který náklady na prevenci pokryje z 90 procent.

"Výstupem bude řada místních odborníků, kteří získají potřebné know-how k řešení případů kyberkriminality, které využijí ve své praxi," napsali preventisté do návrhu, který pro kraj zpracovali.

Chtějí vyškolit učitele na základních i středních školách, pracovníky sociálně právní ochrany dětí na městských úřadech, strážníky a policisty na obvodních odděleních. Součástí akce má být i osvětová informační kampaň a odborná konference.

Pokud kraj dotaci od ministerstva vnitra získá, vypíše výběrové řízení na agenturu, která vzdělávání zajistí. Až z nabídky vítěze soutěže vyplyne, kolik lidí proškolí.

"Krajský odbor školství pak vytipuje a osloví školy, aby se do projektu zapojily. Zapojí se celá pracovní skupina prevence kriminality," vysvětlila mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.