Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu...

Přistání vrtulníku Letecké záchranné služby AČR Plzeň - Líně na heliportu karlovarské nemocnice | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Boj o leteckou záchranku nevzdáme, vzkazuje Karlovarský kraj

  • 0
Necelých dvě stě zásahů v Karlovarském kraji každoročně obstarává letecká záchranná služba z Plzně či Ústí nad Labem. Dlouhé doletové časy a nejhorší pokrytí v rámci republiky chce vedení kraje změnit.

Do budoucna by tak chtělo mít na území kraje vlastní základnu letecké záchranky.

„Z hlediska pokrytí jsme na tom nejhůř ze všech krajů. Mají nás na starosti vrtulníky startující buď z Ústí nad Labem, nebo z Plzně. Tím pádem více než 80 procent obyvatel našeho kraje nemá zajištěnu leteckou pomoc tak jako ostatní občané republiky,“ vysvětlil důvody plánů na vznik základny krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Ten argumentuje také tím, že v regionu chybí specializovaná centra, tedy traumacentrum, popáleninové centrum, dětská resuscitační péče, komplexní cerebrovaskulární nebo kardiovaskulární centrum.

„Přitom při transportu do těchto center jde o minuty, které se ztrácí doletovým časem,“ dodal Bureš.

Máme letiště, vzkazuje kraj

Kraj argumentuje také tím, že by nevznikly velké náklady na zřízení základny. Jako útočiště pro záchranáře by totiž mohlo sloužit karlovarské mezinárodní letiště. Podobná studie, jak základnu do aeroportu včlenit, už dokonce existuje, zatím ale jen pro stanoviště vrtulníků Policie České republiky.

„Pokud by Karlovarský kraj záměr zřízení základny pro vrtulník záchranné služby v budoucnu prosadil, pak se zde nabízí spolupráce s PČR – základna by mohla dle mého názoru sloužit oběma vrtulníkům a složkám,“ uvedl ředitel letiště Václav Černý.

Podle něj by letiště nemuselo ani procházet žádnou rekonstrukcí, stačilo by jen vybudovat základnu. „Obdobně jako například v nedávné minulosti na letišti v Českých Budějovicích,“ připomněl Černý.

O vznik základny dlouhodobě stojí i ředitel krajských záchranářů Roman Sýkora. Podle něj by to dokonce pomohlo přitáhnout do regionu i nedostatkové zdravotníky.

„Rozvoj letecké záchranné služby u nás bych považoval za významný posun v přednemocniční neodkladné péči a zároveň by to byla jedna z možných cest ke zvýšení atraktivity práce pro zdravotnickou záchrannou službu v Karlovarském kraji. Dokážu si osobně představit i tu možnost, že by se našlo řešení v decentralizaci zajištění letecké záchranky. Mohly by ji zabezpečovat přímo kraje za podpory provozu z rozpočtu Ministerstva zdravotnictví,“ vysvětlil ředitel Sýkora.

V nové koncepci kraj chybí

Kraj se se svou žádostí na Ministerstvo zdravotnictví obrací v době, kdy se zpracovává nová koncepce Letecké záchranné služby po roce 2020. Úředníci z ministerstva ale o přidání Karlovarského kraje do nového seznamu nechtějí slyšet.

„Se zřizováním dalších základen letecké záchranné služby Ministerstvo zdravotnictví ČR v současné době nepočítá. Síť stanic letecké záchranné služby na území České republiky patří k nejhustším v Evropě a jejich počet tak není nutné dále rozšiřovat,“ odvětil Ondřej Macura z Ministerstva zdravotnictví.

Kraj podle Bureše ale přesto chce rozhodnutí úředníků zvrátit. „Budeme o základnu dál usilovat. Nám by i stačilo, kdyby se základna z Ústí nad Labem přestěhovala třeba do Chomutova. Tím by byl problém taky vyřešen,“ uzavřel Bureš.