Hasiči varují před požáry komínů.

Hasiči varují před požáry komínů. | foto: HZS Karlovarského kraje

Kvůli komínům vzplály požáry. Oproti jiným zimám je jich víc

  • 0
Ke třem desítkám požárů komínových těles vyjížděli doposud v zimě hasiči v Karlovarském kraji. Oproti dřívějším sezonám je podobných požárů víc.

Lidé podle hasičů nesmí zanedbávat pravidelnou údržbu komínů a spalinových cest.

„Na vině může být i mrazivější zima, která si žádá intenzivnější topení, a tím vzrůstá riziko vzniku usazenin v komínech a následně jejich zahoření,“ uvedl Martin Kasal, mluvčí Hasičského záchranného sboru Karlovarského kraje. Vzhledem k rázu zimy je tak péče o komín ještě důležitější.

Jak často se o komín starat, stanovuje zákon o požární bezpečnosti. „V podstatě by se dalo říct, že by si měli lidé komín vymetat alespoň dvakrát ročně, jednou z toho odborníkem,“ konstatoval Jan Kruták, který se ve své firmě kominictvím zabývá dva roky.

Ve své praxi se setkal s řadou lidí, kteří sice tvrdí, že se o komín starají, ale skutečnost je jiná. „Když do komína spustím svůj vercajk, klidně z něj dostanu i kýbl sazí,“ potvrdil.

Asi třikrát se ovšem setkal i s případy, od kterých doslova utekl. „Jsou to lidé, kteří si vše dělají sami a nevědí jak na to. A podle toho jejich komín vypadá, je zadehtovaný,“ podotkl kominík.

V aktuální sezoně by ovšem podle doporučení hasičů majitelé kotlů na tuhá paliva měli věnovat komínům více pozornosti a nespoléhat na běžné intervaly, které se osvědčily například v minulé teplotně mírnější sezoně.

„Velký vliv na tvorbu usazenin má i dodržování návodu výrobce kotlů a používané palivo. Především při pálení nevyschlého dřeva se mohou usazeniny tvořit velice rychle,“ varoval Martin Kasal.

Požáry uvnitř komínu mohou být nevyzpytatelné. „Vytvářejí velmi vysoké teploty, kvůli nimž hrozí prasknutí komínového tělesa a únik nebezpečných plynů do všech prostor domu. Navíc se může požár rozšířit, nejčastěji do konstrukce střechy,“ upozornil mluvčí hasičů Karlovarského kraje.