Vojenský prostor Doupovské hory.

Vojenský prostor Doupovské hory. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovarský kraj se ještě zmenší, přijde o téměř čtyři stovky hektarů

  • 0
Karlovarský kraj bude od ledna příštího roku ještě menší. Stane se tak kvůli změnám ve Vojenském újezdu Hradiště, kdy vojáci přijdou o 15 procent prostoru. Společně s tím se změní i hranice krajů. Karlovarský přijde na úkor Ústeckého o 386 hektarů území.

Region bude v příštím roce chudší o některé samoty, malé sídelní útvary a vodní zdroje. O celkem 386 hektarů jej připraví schválené zmenšení Vojenského újezdu Hradiště. Podle ministerstva obrany proto, že pokud by zůstaly v Karlovarském kraji, z jedné strany by je odřízl zmenšený vojenský prostor, z druhé Ústecký kraj.

„Z pohledu majetkového může být sice považováno zmenšení území Karlovarského kraje za ztrátu, ale vzhledem ke spokojenosti občanů žijících v sídelních útvarech je zřejmé, že toto rozhodnutí je přínosem, ať už se jedná o dostupnost lékařské péče, komunikaci s úřady, dopravní obslužnost, údržbu místních komunikací a jiné,“ uvedla krajská radní pro oblast správy majetku Bohuslava Hajská.

V Doupovských horách přibydou dvě nové vesnice

V anketě, která se mezi obyvateli újezdu konala v roce 2012, lidé souhlasili s tím, že začátkem příštího roku vzniknou ve vojenském újezdu Hradiště dvě nové samostatné obce.

První obcí bude Doupovské Hradiště s místními částmi Činov, Lučiny, Dolní Lomnice a Svatobor, druhá pak obec Bražec s místními částmi Bražec, Javorná a Dolní Valov.

Ostatní sídelní útvary a samoty se přičlení k sousedním obcím, na které katastrálně navazují.

Obyvatelé sídelního útvaru Albeřice, Malého Hlavákova a samoty Sklárna se rozhodli připojit jako samostatná místní část k obci Verušičky, obyvatelé sídelního útvaru Bukovina, samoty Střelnice a Ořkov k obci Podbořanský Rohovec. Sídelní útvar Korunní Kyselka se připojí jako samostatná místní část k obci Stráž nad Ohří a sídelní útvar Obrovice se připojí jako samostatná místní část k obci Radonice.

Po mnoha letech jednání by mělo být konečně jasno i o sporném území Valče, která si bránila zhruba tisíc hektarů území, jež jí patřilo do roku 1953, kdy vojenský újezd vznikl. Jenomže obyvatelé, kteří tam žijí, se před několika lety rozhodli, že se chtějí připojit k Podbořanskému Rohozci v sousedním kraji. Nyní již bývalý hejtman Josef Novotný však požádal ministerstvo, aby situaci přehodnotilo.

„Toto území nebude z vojenského újezdu vyčleněno jako celek, ale části se sídelními útvary budou přičleněny k obci Podbořanský Rohozec v Ústeckém kraji. Větší část navrženého území zůstane v Karlovarském kraji a pouze se přičlení do správního obvodu obce Valeč,“ vysvětlil mluvčí ministerstva obrany Petr Medek.

Zástupci obcí, kterých se týkají změny související se zmenšováním újezdu, toho o konkrétních plánech zatím mnoho nevědí. Jedním z nich je starosta Valče Josef Kubař. „Vkládáme naději do setkání 23. února se zástupci resortu obrany, abychom se dozvěděli, jak bude vypadat další postup,“ uvedl.

Zástupci barokního městečka by přitom byli rádi, aby se jim vrátilo zhruba tisíc hektarů území, na které si dělají nárok coby na historický majetek. Jedná se o okolní svahy, na kterých hospodaří státní podnik, Vojenské lesy a statky, a tamní obyvatelé s jejich zástupci mají dobrý vztah.

„Vycházejí nám vstříc, vždycky je to o lidech,“ pochvaloval si Josef Kubař. Předpokládá, že státní podnik by na území, které přejde do civilního režimu, mohl dělat i nadále, což by pomohlo obecnímu rozpočtu. Na konkrétní plány jsou zvědaví i zástupci sousedního Podbořanského Rohozce. Doposud věděli jen to, že se zmenšení újezdu plánuje a k obci se přiřadí sídelní útvary Bukovina a samoty Střelnice a Ořkov. V nich podle místostarosty Jiřího Kloučka žije zhruba desítka lidí.

„Konkrétní věci jsme do současné doby nedostali, ale jsme rádi, že ke zpřístupnění části újezdu dochází,“ řekl. Největší přínos by přitom viděl, pokud by se část vojenského území otevřela turistům. Tamní přírodu totiž vyhledávají nejen obyvatelé Podbořanského Rohozce, ale také Mostecka.

Jenomže ke vstupu potřebují povolení, které pro ně samozřejmě znamená komplikaci.

Podle ministerstva obrany se po dokončení optimalizace pro tamní obce jako takové nezmění nic. Některé budou mít větší správní území, jiné i více obyvatel. Těch nyní v „zakázaném“ prostoru bydlí 575.

Lidé si budou moci koupit domy a byty, v nichž bydlí

„Bývalí obyvatelé vojenského újezdu však získají možnost volit v komunálních volbách a budou mít možnost odkoupit nemovitosti, ve kterých dlouhodobě žijí,“ uvedl Petr Medek.

Protože v nově vznikajících obcích ještě nebude zastupitelstvo, ministerstvo vnitra jmenuje do doby konání voleb, které se mohou konat nejdříve v lednu 2016, správce. Zároveň se zavázalo, že se správou území pomůže do doby, než začnou obce běžně fungovat. Stanovilo přitom dobu devíti měsíců.

„Ihned po ustanovení prvního obecního zastupitelstva se začnou veškeré pravomoci obce převádět na nově vzniklé obecní úřady,“ popsal mluvčí.

Ministerstvo obrany navíc plánuje, že novým obcím bezúplatně převede potřebný nemovitý majetek, který se nachází na jejich území.

Získají také zhruba dva hektary pozemků na jednoho obyvatele. Domy a byty, v nichž žijí a většinou patří Vojenským lesům a statkům, dostanou do svého majetku obce a lidé si budou smět požádat o jejich odkoupení.