Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Ladislav Němec, MAFRA

Starostům se příliš nezdá předvolební výzva partnerů z KDU-ČSL

  • 0
Již delší dobu má k sobě v kraji blízko KDU-ČSL, STAN a Karlovarská občanská alternativa. Nový model spolupráce se ale nesetkal se zcela pozitivním ohlasem dvou stran.

Koalici a tedy překonání nutné desetiprocentní hranice pro vstup do Sněmovny věřil i primátor Petr Kulhánek. Ten se stal lídrem krajské kandidátky.

„Z mého pohledu se odešlo do šaten ještě před úvodním hvizdem zápasu,“ uvedl s tím, že KDU-ČSL vystrašily průzkumy ještě před kampaní a partneři tedy ani nemohli lidem vysvětlit smysl koalice.

Petr Kulhánek souhlasil s vedením kandidátky rovnoprávných koaličních partnerů a nynější situaci označuje za zcela novou, proto o ní chce mluvit se svými zdejšími kolegy a vedením Starostů.

„Nedokážu předjímat, jaké bude rozhodnutí celostátního výboru – zda kandidovat samostatně, nebo dá osobnostem ze STANu doporučení či volnost v rozhodování přijmout pozice na kandidátce KDU-ČSL. Osobně preferuji první variantu, v karlovarském regionu jsme připraveni samostatnou kandidátku STAN sestavit,“ řekl Kulhánek.

Starostové jsou v regionu silnější

Doposud přitom byli partneři na čtrnáctimístné kandidátce zastoupeni sedm na sedm, stejně tak byl jeden náhradník za STAN, druhý za KDU-ČSL. Za STAN se v popředí kromě primátora objevila též starostka Nové Role Jitka Pokorná, děkan chebské ekonomické fakulty Západočeské univerzity v Plzni Miroslav Plevný či primátorův náměstek Jiří Klsák.

S posledním místem souhlasil starosta Božího Daru, senátor a místopředseda STAN Jan Horník. Bylo to proto, aby podpořil Petra Kulhánka. Sám by prý na kandidátku KDU-ČSL nešel.

„Lidovci měli dlouhodobě na Karlovarsku výsledky do dvou procent. Myslím si, že my, jako Starostové a naše spřátelená hnutí, bychom mohli mít ambici, dopadnout trochu lépe,“ uvedl. Odhaduje, že by mohli překročit pět procent, což by podle něj mohlo platit pro Čechy, na Moravě by byla silnější KDU-ČSL. Až budou Starostové a nezávislí rozhodovat, co dál, před nimi vidí de facto tři možnosti.

„Buď nekandidovat vůbec jako STAN, nebo kandidovat samostatně a pokusit se překonat pětiprocentní hranici. Třetí alternativou je vstoupit ke KDU,“ vyjmenoval. Tam podle něj existuje úskalí, že by třetí možnost nemuseli voliči vzhledem k předchozí starostenské podpoře TOP 09 vnímat úplně dobře.

„Nabídka vypadá lukrativně, ale člověk musí být trochu svébytný,“ uvedl.

Lidovci čekají

Podle dvojky kandidátky Oľgy Halákové z KDU-ČSL nyní musejí počkat, jak se Starostové rozhodnou. Situace je podle ní nepříjemná v tom, že původní model i kandidátka už byly schválené.

„Samozřejmě to mělo svou bolavou patu, a tou byla hranice pro vstup deset procent. Takže z těchto důvodů se pokusilo naše vedení navrhnout jinou formu spolupráce,“ řekla. Lidovci ale podle ní se Starosty spolupracovat nadále chtějí a sama STAN vidí jako zajímavého partnera.

Pochopení pro rozhodnutí špiček KDU-ČSL vyjádřil také místopředseda krajské organizace KDU-ČSL Václav Slavík. „Radost z toho úplně nemám, protože si myslím, že koalice potenciál deseti procent má a kampaň se v podstatě ještě nerozeběhla. Rozhodnutí celostátního výboru ale respektujeme a nezbude nám nic jiného, než na tom dále pracovat,“ zhodnotil.

Václav Slavík se domnívá, že Starostové na kandidátku KDU-ČSL půjdou a nakonec dosáhnou dobrého volebního výsledku. Rozhodnutí má padnout v úterý.