Petr Horký čelí jako bývalý likvidátor PBH obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku.

Petr Horký čelí jako bývalý likvidátor PBH obvinění z porušování povinností při správě cizího majetku. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Politika víc než schopnosti. Soud rozplétá kauzu bývalého likvidátora

  • 1
Při jmenování likvidátora podniku bytového hospodářství nerozhodovaly profesionální schopnosti, ale politika, naznačil u soudu bývalý karlovarský primátor Werner Hauptmann. Promluvil jako poslední svědek v kauze Petra Horkého. Poté zazněly závěrečné řeči.

Horký je obžalován z porušení povinností při správě cizího majetku. Toho se měl dopustit v době, kdy byl likvidátorem v Podniku bytového hospodářství (PBH) a objednal si poradenství za téměř 1,4 milionu korun.

Kauza PBH

Podnik bytového hospodářství Karlovy Vary spravoval až 18 tisíc bytů. Většinu z nich po roce 1990 prodal a peníze si nechal na svém účtu. Obžaloba se týká hospodaření bývalého likvidátora Petra Horkého a objednávky na poradenství za téměř 1,4 milionu korun. PBH je v likvidaci 23 let

Co dělá likvidátor: Vede hospodaření společnosti. Jeho povinností je hlavně vymoci pohledávky, zaplatit závazky a dohlížet, aby se nepromrhal likvidační zůstatek. 

Rozsudek, který ho může poslat do vězení až na pět let, padne příští týden.

Před závěrečnými řeči vystoupil se svým svědectvím bývalý primátor Karlových Varů Werner Hauptmann. 

„Pan Horký byl při mém nástupu ředitelem karlovarského infocentra. Dohodli jsme se spolu, že na tomto postu skončí, jelikož jsme chtěli do čela profesionála. V té době byla na karlovarském magistrátu koalice ČSSD a ODS. Ta se domluvila, že Petra Horkého jmenuje likvidátorem PBH,“ řekl před soudem exprimátor. 

Ten tak potvrdil to, že zvítězila politika před jmenováním profesionála. Hauptmann také prohlásil, že se o jeho práci nezajímal. „To měli na starost náměstci, kteří mě sem tam informovali,“ dodal.

Státní zástupce Jan Štulík žádá pro Petra Horkého nepodmíněný trest. 

„Navrhuji pro něj 12 až 18 měsíců ve věznici s dozorem. Dále pak zákaz činnosti minimálně na tři léta a také náhradu škodu. Obžalovaný za celou dobu neprojevil žádnou sebereflexi a jeho jedinou polehčující okolností je dosavadní bezúhonnost,“ vysvětlil státní zástupce.

S tím nesouhlasí jeho obhájce Lukáš Blahuš. „Cena za poradenství v té době byla obvyklá. Navíc byl Horký dosazen nikoli z odborných, nýbrž z politických důvodů. A právě proto využíval rad poradců,“ uvedl před soudem jeho obhájce.

Soud zajímá především to, proč Horký platil za nadbytečné služby poradcům, když podstatnou část toho, co platil, měl vykonávat sám.

Na nevýhodnost poradenství u soudu upozornil předposlední likvidátor Richard Houška. Potvrdil, že nenašel žádné výkazy práce, kterou poradenská firma fakturovala. Ta každý měsíc za své služby obdržela 90 tisíc korun.

Petr Horký nestojí jen před soudem jen v Karlových Varech, ale i v Chebu. Tam společně s lobbistkou Janou Mrencovou čelí obvinění z úplatkářství, kterého se měl dopustit jako místostarosta Mariánských Lázní.