Tatér Robert Kostaňuk z tetovacího studia Paradox.

Tatér Robert Kostaňuk z tetovacího studia Paradox. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Teď letí tetované texty, říká karlovarský tatér. Práce má čím dál víc

  • 0
S nadsázkou říká, že maloval ještě dřív, než začal chodit. Původně vyučený malíř keramiky Robert Kostaňuk se našel ve vytváření obrazců na tělech svých známých. Má na svém kontě přes 17 tisíc výtvorů na lidské kůži a dokonce si tatéra i zahrál v horroru Hostel 2.

Robert Kostaňuk se tetováním zabývá 17 let - přesně půlku svého života. Umět kreslit je pro dobrého tatéra předpoklad číslo jedna. Musí toho ale také znát hodně o kůži. "Pokud nerozumíte typům kůže, které lidi mají, můžete ty obrázky spíš kazit."

Kurz, školení, hygienické minimum, povolení od stavebního úřadu a hygieny - oproti cizině je proces pro schválení tetovacího studia poměrně dlouhý. "Všichni mají velké nároky na zařízení, kde se pracuje s krví," říká tatér.

A tak salony připomínají spíš ordinaci lékaře. Na tom, že každé jeho tetování je pokud možno originál, si Kostaňuk zakládá. "Ani by mě nebavilo vytvářet jedno tetování několikrát." Tohle přesvědčení sdílí i jeho klienti.

Jak říká, je čím dál běžnější, že do studia zavítají s vlastními motivy, u kterých se nechávají inspirovat přehlídkou prací nejrůznějších tatérů, kterou nabízí internet. "Mají možnost podílet se na tvorbě a trochu víc se o své motivy starat," uvažuje.

"Od módních trendů se je snažím odrazovat. Tetování není sezonní věc a letní ozdoba. Mělo by jim být blízké a něco pro ně znamenat." Portréty lidí nebo psů, vzpomínky na místo, které je zaujalo - i to si klienti odnášejí vytetované na tělo.

Často se nechávají inspirovat tetováními slavných osobností. Trendem poslední doby jsou tetované texty, ať už nápisy, citáty nebo jména a data narození někoho z rodiny či partnera. Ta už se svým klientům odnaučil rozmlouvat. "V tu chvíli to tak cítí a nedají si říct. Tetováním můžete vyjádřit úplně všechny vaše myšlenky a postoje."

Je expertem na opravu nepovedených tetování

Vybrané motivy svým klientům předkreslí na tělo, aby se mohli ujistit, že je to to pravé. Když už se ale zájemci pro nějaký obrazec rozhodnou, mají prý problém spíš s tím, že nejde vytetovat hned v den, kdy se rozmyslí.

Čekací lhůta je totiž zhruba měsíc od objednání. Pak už jde vše rychle. Tetování do patnácti centimetrů zabere hodinu a půl až dvě, pokud to není motiv přes celá záda. To trvá tak čtyřikrát osm hodin a zákazník musí přijít víckrát. Nejlevnější tetování stojí od 500 korun výš.

Zájem o zdobení kůže je čím dál větší. Lidé mají menší obavy a tetování nebo piercing už v dnešní době není žádná revolta, ale běžná věc. A na věku nezáleží. Klientela karlovarského tatéra se pohybuje v rozpětí od třináctiletých po sedmdesátníky.

"Nedávno jsem tu měl paní, které bylo 69 let. Pořizovala si své první tetování a už plánuje další. Mému nejstaršímu klientovi bylo 75, nechával si ode mě opravit staré tetování."

A právě to je věc, ve které Robert Kostaňuk vyniká. Nápad, zručnost, několik hodin práce a po pokažených tetováních, jizvách nebo vadách kůže, kvůli kterým někteří třeba už pár let nenavštěvují koupaliště, není ani památky.

"Všechno se dá opravit, zakrýt, vylepšit. Beru to tak, že tím lidem dost pomáhám. Vždycky je lepší mít na těle ozdobu než jizvu," míní tatér.