Do problému s chátrajícími lázněmi se vložili památkáři z karlovarského magistrátu.

Do problému s chátrajícími lázněmi se vložili památkáři z karlovarského magistrátu. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Památkáři si posvítí na dva zdevastované domy v Kyselce

  • 1
Asociace pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví hledá pomoc se záchranou zchátralých lázní Kyselka u památkářů. Její členové už požádali památkové oddělení karlovarské radnice, aby nařídilo zabezpečovací práce na domech Jindřichův a Švýcarský dvůr.

Památkáři ale asociaci předběhli a sami zahájili s majitelem dalších budov správní řízení.

"Na základě vlastního zjištění začalo správní řízení se společností R. I. S., které patří v Kyselce část objektů. Správní řízení se týká udržovacích prací," upřesnil mluvčí magistrátu Jan Kopál.

Prezident asociace Pavel J. Ries podotkl, že se už loni se spolupracovníky neúspěšně snažil na krajském stavebním úřadu dosáhnout toho, aby  Karlovarským minerálním vodám nařídil zabezpečit památky v Kyselce tak, aby nedocházelo k jejich další destrukci.

"Neuspěli jsme, a proto jsme se rozhodli využít památkového zákona, který má podobné nástroje jako stavební zákon. Podnět jsem podali 21. června," uvedl Ries.

Jindřichův dvůr

"Okamžitě jsme asociaci odpověděli. Běží správní řízení, jehož výsledkem může být nařízení zabezpečovacích prací na Jindřichův a Švýcarský dvůr. Nyní čekáme podle zákona na vyjádření pobočky Národního památkového ústavu v Lokti. Pak teprve můžeme něco dělat my," uvedla Veronika Kožešníková z památkového oddělení.

Opravy se dočká mimo jiné i Mattoniho vila. "Její vlastník požádal o vydání stavebního povolení na podepření vily, aby se nezřítila," uvedla vedoucí stavebního úřadu v Kyselce Božena Míšková s tím, že téměř u konce je územní řízení na rekonstrukci Löschnerova pavilonu.

Pavilon se přemění na muzeum

Jeho postupná proměna na muzeum má začít na podzim (více čtěte zde). V původní historické stáčírně plánují minerální vody otevřít muzeum nejen značky Mattoni, ale i historie využívání podzemních pramenů v Česku.

"Zdá se, že Karlovarské minerální vody začínají se společností R. I. S. makat nejen papírově. Zrekonstruovaly i železniční vlečku, ze které jezdí první vlaky. Teď začaly bagry odhrabávat svah u domu Stallburg, kterému se říkalo hotel Bída," uvedla vedoucí stavebního úřadu.

Ale i od něj může generální ředitel Karlovarských minerálních vod Alesandro Pasquale v budoucnu očekávat nepříjemnosti.

Pokud totiž nebude do zimy hotové stavební zabezpečení Löschnerova pavilonu, tak stavební úřad nařídí odstranit provizorní zakrytí stavby plachtou z igelitu. Konstrukce pavilonu totiž podle Boženy Míškové pod plachtou hnije.