Ivan Huml z Chomutova pálí těsně vedle branky karlovarského gólmana Davida...

Ivan Huml z Chomutova pálí těsně vedle branky karlovarského gólmana Davida Honzíka. | foto: Ondřej Bičiště, MF DNES

Hokejové Vary táhl skvělý gólman Honzík a finský střelec Tuominen

• 0
Naposledy doma přestříleli Vítkovice 5:4, k tomu přihodili v úterý premiérovou výhru na ledě soupeře v letošní sezoně a ne ledajakou. Karlovarští hokejisté přejeli v utkání 21. kole extraligy Mladou Boleslav 4:1 a před pátečním duelem v Litvínově posouvají poslední výsledky Energie trpěného otloukánka soutěže do role nebezpečného protivníka.

V Litvínově se v pátek hraje od 17.20 hodin, utkání přenáší Česká televize. Na domácí led se Energie vrátí v neděli, od 15.30 hodin ji v KV Areně čeká duel 23. kola s Pardubicemi.

O svém triumfu v Mladé Boleslavi rozhodli hokejisté Karlových Varů ve druhé třetině, kterou vyhráli 3:0. Dvěma góly se na výhře Energie podílel finský útočník Henri Tuominen. „Věděli jsme, že soupeř na nás nastoupí tlakem, navíc k tomu přidal dlouhou přesilovku, ale tu jsme skvěle zvládli a paradoxně asi pomohla nám. Náš výkon se od toho odvíjel,“ řekl pro ČTK trenér hostů Jan Tlačil.

Oproti zvyklostem se v Mladé Boleslavi začalo hodně vlažně a první velkou šanci diváci viděli až po sedmi minutách hry, kdy se navíc pouze jednou přerušovala hra. Na svědomí ji měl Vít Jonák a byla to čistá gólovka - v klíčovém momentu mu ale při zakončení sjel puk z čepele.

Mladá Boleslav měla mírnou převahu, ale bez větších šancí na vstřelení branky. Tlak domácí vystupňovali při první přesilovce, která se po čtyřiceti vteřinách změnila po Rýglově vyhození puku přes plexisklo ve dvojnásobnou. Rýgla navíc za tři vteřiny následoval s dalším trestem také Skuhravý, který ke dvěma minutám vyfasoval ještě osobní desítku. Bruslaři však ani tuto dlouhou výhodu v úvodní gól nepřetavili.

Na první branku si museli diváci počkat až do druhé periody. A padla do branky Mladé Boleslavi. Při hře čtyř proti čtyřem ujeli do přečíslení Dvořák s Vachovcem a otevřeli skóre. Nestandardní počet hráčů na ledě hostům svědčil, neboť hned vzápětí měl další dvě velké šance Rachůnek.

Boleslavské jednogólová ztráta vybudila k ještě větší aktivitě, ale nikdo nemohl najít recept na Honzíka ve varské brance. Druhý gól vstřelili hráči Energie opět při hře ve čtyřech. Při vyloučení Hanzlíka, Lence a hostujícího Rýgla využili přesilovku proti třem bruslařům kombinací do prázdné branky. A šokující průběh pro domácí fanoušky nebral konce - za dvě minuty už to bylo totiž 0:3, když Mikulíkovu přihrávku využil Tuominen. To bylo dost i na brankáře Lukáše, který přepustil své místo v domácím brankovišti Tarkkimu.

Domácí trenéři do třetí části hry zamíchali se sestavou, ale ovoce přinesla jiná speciální formace, konkrétně ta přesilovková. Žejdl našel nad kruhem volného Orsavu, který konečně odčaroval Honzíkovo kouzlo. „Pro mě to byl hrozně těžký zápas, takový v extralize asi nepamatuji. Už v první třetině jsem měl téměř dvacet zákroků, Boleslav navíc měla dlouhou přesilovku proti třem, ale s klukama jsme to tam skvěle ubránili a to nás nastartovalo do zbytku zápasu,“ řekl brankář David Honzík, který si připsal 55 úspěšných zákroků.

Boleslavské naděje na obrat pak rázně utnul svým druhým gólem v zápase Fin Tuominen, který jako první překonal svého krajana v boleslavské brance. Zápas už se pak v podstatě jenom dohrával - Vary si hlídaly výsledek a domácí se topili ve vlastních nepřesnostech. „Nechci hodnotit dnešní zápas, ale hráče. Ti ještě můžou děkovat lidem, že je z ledu nehnali, ale do konce zápasu je povzbuzovali. Až hráči slezou z oblaků a přestanou si myslet, jací to jsou plejeři, tak se to možná otočí,“ zlobil se po zápase kouč domácích František Výborný.