Jeden z prodejců na karlovarské burze u stadionu AC Start.

Jeden z prodejců na karlovarské burze u stadionu AC Start. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Karlovy Vary mají plán, jak do městské kasy přihrát miliony z burzy

  • 0
Majetek zadluženého občanského sdružení AC Start je na prodej. Už podruhé. Loni se do výběrového řízení nikdo nepřihlásil, teď mají o majetek v hodnotě 36 milionů korun zájem Karlovy Vary. Ty se chtějí dostat k milionovým tržbám, které mají pořadatelé karlovarské burzy.

Do 11. dubna mají zájemci o areál AC Start čas, aby doručili své nabídky insolvenčnímu správci Danielu Kaplanovi a složili vratnou milionovou kauci.

"O vyhlášeném výběrovém řízení víme. Na koaličních klubech budeme probírat, jakým způsobem se k tomu město postaví. V žádném případě to není tak, že do výběrového řízení nepůjdeme," řekl primátor Petr Kulhánek.

Změny na karlovarské burze

  • Burzu provozoval AC Start sdružující sportovní kluby. Na šéfa občanského sdružení AC Start Víta Hořejše uvalil soud v říjnu 2011 vazbu pro podezření z tunelování. 
  • Vedení AC Start ovládla později skupina okolo Lukmana Lukmanova a bývalé náměstkyně primátora Moniky Makkiehové, nyní souzené pro neoprávněné vybírání nájemného od stánkařů. 
  • Areál s burzou teď spravuje po dohodě s insolvenčním správcem klub SC Start, který polovinu výnosů z burzy odevzdává věřitelskému výboru, druhou využívá na svou činnost a správu areálu. 
  • Majetek sportovního klubu spolu s plochou pro burzu je na prodej. V prvním kole se o něj nikdo nehlásil, nyní by ho mohl získat i magistrát, pokud se přihlásí do soutěže. 
  • Burzu by mohl magistrát ovládnout i tak, že pomocí změny tržního řádu tu současnou zakáže a otevře poblíž novou, ovšem na pozemcích města.

Už v úterý dostanou karlovarští radní na stůl návrh usnesení, který se týká stadionu AC Start. Jde o plán na přesun a správcovství burzy, kam chodí každou neděli tisíce lidí.

A také o miliony korun od stánkařů. Polovinu výnosů z burzy dostává věřitelský výbor, polovinu pořadatel, klub SC Start Karlovy Vary.

Kvůli neoprávněnému vybírání poplatků za pronájem místa od stánkařů stojí před soudem bývalá náměstkyně primátora Monika Makkiehová. 

Podle obžaloby využila fakt, že dosavadní člen výkonného výboru občanského sdružení Vít Hořejš skončil v říjnu 2011 ve vazbě. A nejméně od toho dne neoprávněně s dalšími obžalovanými - samozvanými členy výkonného výboru AC Start, ovládla burzu.

Tu nyní provozuje nové občanské sdružení SC Start Karlovy Vary.

"Máme připravený přesun burzy z areálu stadionu AC Start na pozemky města, kde byla firma Kattenbeck, což je několik desítek metrů od stadionu. Na radě města padne rozhodnutí, jakým způsobem bude burza dále fungovat," uvedl primátor Kulhánek.

Výnosy z burzy jsou dva miliony ročně

Město má v ruce silný trumf - tržní řád, ve kterém schvaluje seznam tržních míst. Pokud z něj vypadnou pozemky na AC Start a město si bude burzu organizovat samo prostřednictvím městské organizace KV City Centrum, dlužníci zkrachovalého AC Start nedostanou už z pronájmu ani korunu.

Ročně se výnosy z burzy odhadují zhruba na dva miliony korun.

Zastáncem přesunu z burzy na městské pozemky je radní Roman Maleček.

"Při jednání rady určitě zvednu ruku pro. Jsem rád, že se mně ostatní podařilo přesvědčit o kroku správným směrem. Prostory na AC Start začnou lidé konečně využívat k původnímu účelu, ke sportu. A výtěžek z burzy půjde přímo na účet města," sdělil radní Maleček.

Je mu jasné, že věřitelský výbor zadluženého AC Start legálně "ostrouhá".

Burza na stadionu AC Start existuje přes dvě desetiletí. Minulé vedení města se akci pokoušelo změnou tržního řádu přesunout do prostor k železničnímu nádraží, ale ani přes pokuty trhovců neuspělo.