Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial....

Pohled na lázeňské území Karlových Varů s dominantou hotelu Imperial. Společnost Transfer Europe Information by kromě výstavby pěti parkovacích domů vybudovala i systém automatických závor, které měly už v roce 2011 ohlídat vjezd řidičů do vnitřního lázeňského území. | foto: Dan Materna, MAFRA

Nové parkovací domy ve Varech nestojí, investor přesto chce 15 milionů

  • 2
Karlovy Vary zřejmě zaplatí společnosti Transfer Europe Information 15 milionů korun odškodného za zmařenou investici. Firma vyhrála výběrové řízení na výstavbu pěti parkovacích domů a vybudování systému automatických závor na hranici lázeňského území. Magistrát však minulý rok tendr zrušil.

O patnáctimilionové kompenzaci pro Transfer Europe Information (TEI) rozhodli tento týden karlovarští radní. Výběrové řízení na řešení parkování vyhlásily Karlovy Vary už v roce 2009. TEI byla jediná společnost, která se do tendru přihlásila.

Zrušený tendr

Výběrové řízení, jehož výsledek město zrušilo, se jmenuje Systém řešení dopravy v klidu a regulace dopravy ve vnitřním lázeňském území města Karlovy Vary.

V letech 2013 až 2017 měl vítěz tendru postavit za 627 milionů korun parkovací domy na nábřeží Jana Palacha, u Galerie umění, u Becherovy vily, poblíž hřiště Slavie ve čtvrti Drahovice a na Divadelním náměstí. Město podle smlouvy slíbilo k pronájmu pozemky. Z provozu parkovacích domů nemělo mít ani korunu.

Podle karlovarského primátora Petra Kulhánka však předchozí vedení města mělo vypsat koncesní řízení, smlouvy uzavřít podle koncesního zákona a nechat je schválit ministerstvem financí.

"To se nestalo a je to zásadní problém, který ohrožuje nejen celý projekt, ale především město jako jeho zadavatele. Proto bylo nutné výběrové řízení jako nezákonné zrušit a z toho důvodu se snažíme celý vztah co nejrychleji ukončit," vysvětlil karlovarský primátor Petr Kulhánek.

Společnosti TEI se ale zrušení tendru nelíbilo, a tak podala na město Karlovy Vary celkem tři žaloby. Soudně se domáhá náhrady škody ve výši 146 milionů korun.

Přibližně po 20 kolech společných jednání přišla TEI s požadavkem na odškodnění za zmařenou investici ve výši 25 milionů korun.

"Podle našich propočtů jsme skutečné náklady odhadli na pět milionů korun. Nakonec jsme se shodli na 15 milionech. Kdybychom šli do komplikovaného soudního sporu, tak by škody byly větší," sdělil primátor.

Martin Hájek ze společnosti TEI oznámil, že žaloby budou staženy, pokud město zaplatí dohodnutých 15 milionů korun. Tato kompenzace ale čeká na schválení zastupitelů. Radní jim to doporučili.

Někteří radní dohodu o narovnání neschválili s tím, že společnost do výstavby parkovacích domů a systému automatických závor nic fyzicky neinvestovala. "Můžeme opak dokázat na konkrétních číslech," ohradil se ale Martin Hájek.

Jestli na kompenzaci zastupitelé 18. prosince přistoupí, není podle primátora Kulhánka jasné, protože názory politických klubů na věc se různí.

"Vše se ale dá nazvat škodou, kterou město utrpělo. Když se někdo zeptá, jak budeme hledat viníka, tak odpovím, že ho najít neumíme, protože vše bylo otázkou kolektivního rozhodování tehdejší rady města," připomenul Petr Kulhánek. Město tehdy ovládala koalice ODS a ČSSD.