Poslední etapa likvidace kasáren na Zlatém vrchu začala. Vjezdová brána...

Poslední etapa likvidace kasáren na Zlatém vrchu začala. Vjezdová brána prozatím zůstane stát. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Z kasáren zbudou v Chebu jen haldy suti, zmizí tak část historie města

  • 2
V Chebu začala poslední etapa likvidace kasáren na Zlatém vrchu. Jakmile se vojenské objekty změní pod radlicemi stavebních strojů na hromady sutin, část historie města se definitivně uzavře.

Když loni v létě město nechalo strhnout největší objekt kasáren, bývalou rotu, bylo jasné, že konec kdysi výstavního areálu s historickou hodnotou se nezadržitelně blíží.

„Za demolici roty jsme zaplatili přibližně milion korun. A protože jsme měli k tomu účelu v rozpočtu připravených pět milionů, pokračujeme dál. Druhá etapa bouracích prací právě začala. Město za ni zaplatí přibližně stejnou sumu jako za rotu,“ uvedl chebský místostarosta Pavel Hojda.

K zemi tak půjde jedenáct menších staveb a přístřešků, které na rozsáhlém pozemku zbyly. Zmizí například samostatná kuchyně s jídelnou, velitelství, objekt vojenské hudby nebo myčka techniky. Stroje se prozatím vyhnou pouze bývalé noclehárně a garážím, které zatím využívá charita. Minulost bude připomínat už jen vjezdová brána z frekventované Ašské ulice.

„Na místě prozatím zůstanou hromady suti. Co s ní bude, jsme se zatím nerozhodli,“ řekl starosta Petr Navrátil.

Jihovýchodní stráň, která otevírá pohled na historické centrum města, plánuje radnice využít pro bydlení. „Takové řešení se nabízí v souvislosti s bouřlivým rozvojem stávajícího průmyslového parku a s přípravou jeho další části, která v těchto dnech získala označení strategická zóna státu,“ uvedl starosta.

„Lidé, kteří sem přijdou pracovat, budou potřebovat někde bydlet. Na místě vojenského areálu by v budoucnu mohly vyrůst rodinné domky, bytové domy, možná i stavby občanské vybavenosti, jako jsou různé obchody, služby či restaurace,“ dodal.

Lokalita je v příjemné vzdálenosti od středu města a zároveň v dosahu sportovní a oddechové lokality pod chebským hradem. Prostor bývalých kasáren je také vstupní branou pro využití dalších pozemků západním směrem od města. Na nedalekém vrcholu Špitálského vrchu, kterému místní přezdívají sv. Ján, by mohla vzniknout rozhledna.

Cheb býval v dobách před revolucí městem vojáků. Vedle menších objektů zde fungovalo hned několik rozsáhlých vojenských komplexů. Kromě kasáren na Zlatém vrchu stál přímo v centru pod nemocnicí další areál. Ten armáda opustila po roce 1990.

V původních budovách a na cvičištích vznikla vietnamská tržnice. V roce 2007 došlo k demolici budov a prostor zaplnilo nákupní centrum se supermarkety a prodejnami. Také bývalý klášter milosrdných sester u silnice na Svatý Kříž obsadili na mnoho let vojáci. Když po revoluci odešli, klášter postupně zchátral. Vloni jej majitel nechal strhnout.