Demoliční práce v areálu chebských kasáren začaly v červenci.

Demoliční práce v areálu chebských kasáren začaly v červenci. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Nový plán napoví, jak bude vypadat areál po chebských kasárnách

  • 0
Plán osídlit lokalitu bývalých kasáren na chebském Špitálském vrchu dostává konkrétnější obrysy. Poprvé ve větší míře hodlá město regulovat budoucí podobu lokality.

Přestože zatím areál bývalých kasáren v Chebu hyzdí řada zchátralých staveb a haldy sutě, která zbyla z bývalé roty, už teď je jasné, že z hlediska budoucí výstavby patří tamní lokalita k nejlukrativnějším.

Město proto na jihovýchodním svahu nedaleko centra plánuje masivní výstavbu rodinných domků i bytových domů. A už dopředu hlásí, že developer musí počítat s tím, že do vzhledu celého území budou chtít Chebští mluvit.

Areál kasáren se má stát výkladní skříní města

„Tahle oblast je jakousi výkladní skříní města. Z řady míst v Chebu je dobře viditelná. Co se týče zástavby, neradi bychom tomu nechali úplnou volnost. Nechceme, aby nám tu vyrostlo druhé sídliště Zlatý vrch. Proto nás čeká zadání regulačního plánu,“ vysvětlil starosta města Petr Navrátil.

Podle jeho slov by měl takový dokument řešit například velikost domů, počet podlaží nebo zastavěnou plochu, vzdálenost staveb od chodníku, sklon či barvu střechy.

Regulační plán, který bude jistým způsobem stavebníky omezovat v tom, co mohou, nebo naopak nesmí postavit, by měl zabránit živelnému zastavění lukrativního pozemku. V takovém rozsahu jej město zřejmě využije poprvé v historii.

Bude zapotřebí souhlas politiků

Zásadní dokument ovšem zřejmě budou muset schválit zastupitelé.

„Zatím nás to příliš nepálí. Právě jsme v radě schvalovali bourání další části kasáren a v této chvíli nemáme jasno ani v tom, jak využijeme to množství sutě. Ale už nyní bychom chtěli začít pracovat na přípravě budoucího využití lokality. Proto je zadána územní studie. Ta by měla řešit například dopravní napojení lokality, inženýrské sítě nebo právě budoucí podobu výstavby,“ řekl starosta.

Bývalá kasárna jsou vstupní branou k dalším rozvojovým územím. Zatímco dosud se Cheb rozvíjel spíše jižním směrem, přístup přes tuto lokalitu umožní další využití Špitálského vrchu a následně i pozemků směrem k přehradě Skalka.

Kasárna u Mostní brány, sevřená ulicemi Havlíčkova a Komorní, začali Chebští stavět v roce 1912. O dva roky později byl komplex dokončen. Areál po válce nesl jméno Julia Fučíka. Armáda jej opustila po roce 1990.

Následovala dvanáctiletá správa vojenské ubytovací služby a následně v roce 2002 převod budov a pozemků na město Cheb. Podle smlouvy o bezúplatném převodu však město nesmělo kasárna dalších deset let komerčně využívat. Prázdné domy začaly chátrat, o zbytek se postarali nenechavci. S bouráním prvních staveb se začalo letos v létě.