Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa).

Opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Losovačka se vrátila jako bumerang, říká její objevitel

  • 1
Kauzu nechvalně známé karlovarské losovačky, kvůli které teď zřejmě Karlovy Vary budou muset vrátit státu 312 milionů korun, objevil opoziční zastupitel Jiří Kotek (Alternativa). V archivu na magistrátu našel videozáznam losování vítěze tendru na stavbu KV Areny.

Na začátku pátrání zastupitele Jiřího Kotka po videu z karlovarské losovačky byly řeči o 200 milionech korun úplatků, rozdělených při stavbě arény.

„Bylo toho plné město. Po volbách na konci roku 2006 jsem měl jít do zastupitelstva schvalovat zakázku, kterou na stavbu KV Areny vyhrály firmy Syner, Baustav a Metrostav. Protože jsem chtěl vědět, o čem hlasují, do okolností kolem přidělení zakázky jsem se ponořil,“ vysvětlil Jiří Kotek důvod, proč právě on „vyštrachal“ video z archivu na magistrátu a pustil losovačku překvapeným zastupitelům.

Dnes je přesvědčený, že úplatků bylo mnohem více než zmiňovaných 200 milionů korun.

Vzduchem už zase létají miliony. Celkem 312 milionů teď chce za podvodnou losovačku po magistrátu finanční úřad. Má město peníze za porušení zákona zaplatit?
Z hlediska zákona se má vrátit 156 milionová dotace na stavbu KV Areny plus stejně vysoké penále. Ale vše by měl uhradit ten, kdo korupční kauzu zavinil a neřešil.

Tehdejší primátorka za ODS Veronika Vlková, která poklepala po losovačce na základní kámen arény, se později nechala slyšet, že se s audiovizuálním záznamem dá velmi dobře pracovat. Otázka lehkého časového zpomalení je prý naprosto běžný úkon. Jak to vidíte vy?
Stále stejně, stal se kriminální čin. Řeči primátorky Veroniky Vlkové, jejího nástupce Wernera Hauptmanna nebo náměstků Petra Keřky a Tomáše Hybnera byly kouřové clony, které měly vše zahrnout pod koberec.

Primátor Petr Kulhánek, který jako opoziční poslanec patřil mezi velké kritiky losovačky, uvedl, že současné vedení města řeší už čtyři roky pochybení svých předchůdců ve spojitosti s KV Arenou. Přesto primátora házíte do jednoho pytle s jeho předchůdci.
Protože měl primátor prostor na projednání celého problému s ministerstvem financí. Já jsem jako Kulhánkův náměstek podal podnět na protikorupční linku, upozornil na problém a přenechal vše nástupcům na radnici. Magistrát mohl říci, že v miliardě na stavbu arény jsou peníze města i dotace, a vše řešit se státem společně. Pokud by se ministerstvo podílelo na nápravě, tak bychom nemohli dostat pokutu.

Jste známý tím že, stále mluvíte o karlovarských korupčních mechanismech kolem zakázek jako byla KV Arena nebo další dotované projekty. Nešetříte ani policii či státní zastupitelství. Existuje z celé věci nějaké východisko?
Do funkcí na policii, státní zastupitelství i jinde musí přijít mladí, slušní vzdělaní a nezkorumpovaní lidé, kteří se před šetřením nenechají odradit. Pokud ale zůstanou ve svých křeslech sedět zkostnatělé karlovarské struktury, tak se nám vše bude vracet jako bumerang. Stejně je tomu po osmi letech u karlovarské losovačky.