V útrobách Ledové jámy je i v horkém létě teplota pouhých několik stupňů nad...

V útrobách Ledové jámy je i v horkém létě teplota pouhých několik stupňů nad nulou. Tím pádem jde od úst pára jako v zimě. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Před vedrem můžete utéct do podzemí nebo krušnohorských dolů

  • 0
Teploty v posledních dnech překračují hranici tropických 30 stupňů Celsia a o víkendu se šplhají ještě o několik stupňů výše. Kam se skrýt před horkem, když už začne být nesnesitelné? Redakce MF DNES vybrala pět tipů.

1 Schovejte se v podzemí

Před tropickými vedry se můžete zkusit schovat pod zem. V Karlových Varech k tomu vybízí návštěva podzemí pod kostelem sv. Máří Magdalény.

K vidění je tam pohřební krypta, ve které se nacházejí kosterní pozůstatky ze zrušeného hřbitova, jenž kostel obklopoval téměř do konce osmnáctého století.

Dospělí za vstup do podzemí zaplatí 65 korun, děti 35 korun.

Exkurzi můžete spojit i s prohlídkou podzemí vřídelní kolonády, kde jsou k vidění vývěry termominerální vody. Vstupné pro dospělé činí 90 korun, pro děti polovinu.

2 V létě u ledu

I když venkovní teploty dalece přesahují tropické třicítky, v některých městech není ani teď problém dostat se k ledovým plochám a ochladit se u nich. Například v Ostrově je po celé léto v provozu tamější zimní stadion. Zájemci mohou na brusle vyrazit o nedělích 16., 23. a 30. srpna, vždy od 16:30 do 18 hodin. Hodina bruslení stojí 30 korun, hodina a půl pak o 15 korun více.

Příští týden v neděli své brány otevře také zimní stadion v Chebu.

3 Místo, kde je sníh i v srpnu

Dalším místem v kraji, kde led nemizí ani v červenci a srpnu, je Ledová jáma u Horní Blatné. V hluboké propadlině bývalého dolu Jiří zůstává po celý rok velmi chladné klima, což je důvod, proč tam led a sníh vůbec neroztává.

K místu vede naučná stezka Vlčí jámy, která začíná i končí v Horní Blatné. Celý okruh měří kolem pěti kilometrů. Stezka má sedm zastavení, která turisty seznamují s hornickou historií města i jeho okolí.

4 Nechte si zmrazit tělo

Trochu netradiční způsob, jak se ve vedru zchladit, je návštěva kryokomory. Speciální léčebná metoda kryoterapie využívá extrémně chladných teplot, a to až minus 160 stupňů Celsia. Po jedné až třech minutách v kryokomoře následuje ještě intenzivní cvičení.

Krátkodobé působení mrazivých teplot působí pozitivně na imunitu, pomáhá proti stresu či poruchám spánku. V karlovarských Alžbětiných lázních terapie vyjde na 650 korun.

5 Poznejte historii hornictví

Ukrytí před slunečními paprsky nabízí i návštěva jedné z nově otevřených památek. Středověký důl Mauritius na Hřebečné u Abertam sklízí obdiv díky své zachovalosti. Návštěvníci dolu si mohou prohlédnout úzkou štolu Kryštof, která je zavede až k obrovské komoře, do které by se vešel celý abertamský kostel.

Štola je veřejnosti přístupná každý den pouze do 30. září, prohlídka trvá hodinu. Vstupné pro dospělé činí 150 korun, pro děti 100 korun.