Vodáci v Kynšperku na archivním snímku sundavají lodě z přívěsu, aby mohli...

Vodáci v Kynšperku na archivním snímku sundavají lodě z přívěsu, aby mohli vyplout po Ohři. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kemp v Kynšperku možná zmizí z mapy tábořišť. Je v zátopové oblasti

  • 1
Oblíbený vodácký kemp v Kynšpekru nad Ohří na Sokolovsku, který provozuje společnost Dronte, možná už v nadcházející sezoně neposkytne vodákům azyl. Stojí totiž v zátopové oblasti.

S budoucností tábořiště, které desítky let využívají vodáci, to nevypadá dobře, stojí totiž v záplavovém území Ohře, což česká legislativa neumožňuje. „S největší pravděpodobností ho budeme muset zrušit,“ potvrzuje špatnou zprávu Bohumil Pražák, šéf Dronte.

„S provozovateli kempu jsme v kontaktu a rádi jim pomůžeme radou, co se v takové oblasti smí, a co naopak ne,“ konstatoval Jan Svejkovský, mluvčí Povodí Ohře.

Jak upřesnil, největší potíž je v zátopové oblasti se stavbami. „Nevylučujeme ale, že by tam mohla být udržovaná travnatá plocha, na které by vodáci mohli přespávat,“ doplnil Svejkovský.

„Spousta kempů stojí v zátopové oblasti,“ posteskl si v souvislosti s vývojem situace Pražák. „Pokud byl kemp takříkajíc legalizován ještě předtím, než vstoupila v platnost vyhláška o aktivních zónách zátopových oblastí, mohl zůstat. Jenomže v případě toho kynšperského tomu tak nebylo,“ vysvětlil mluvčí Povodí Ohře.

Firma Dronte provozuje kemp v Kynšperku nad Ohří už sedmým rokem. Společnost podle Pražákových slov investovala do jeho zvelebení přibližně milion korun. „Nevzdáváme se ale ještě naděje, že se kemp podaří zachránit. Budu o tom jednat i se zástupci kynšperské radnice,“ doplnil Bohumil Pražák.

Další z kempů, který provozuje společnost Dronte, má trochu jiné problémy. Je relativně daleko od řeky, takže neleží v zátopové oblasti, ale pro vodáky to znamená, že do něj musí nosit lodě.

„Máme vypracovaný projekt na lanovku. Zatím ale na něj nejsou peníze. Nemohu tedy vodákům slíbit, že letos už bude funkční,“ řekl Pražák. Pro vodáky má Dronte v půjčovnách připravených 300 lodí a 50 raftů.

Vor s výčepem neboli První Pivní Pomoc se ujal

Flotilou plavidel disponuje i konkurenční společnost Maskáč. Ta pro letošní sezonu připravila novinku, kterou ocení zejména rodiny vodáků. „Na všech místech, tedy v Poříčí, Lokti, Karlových Varech a Klášterci budeme půjčovat rodinné lodě,“ představil novinku Jaroslav Barták, šéf společnosti Maskáč.

Tábořiště v Královském Poříčí, které rovněž spravuje, poskytne vodákům větší komfort. „Zlepší se nabídka piva ve stánku,“ se smíchem konstatoval Barták. „Zlepšili jsme vybavení sociálních zařízení. Nově tam jsou například fény,“ doplnil už vážně.

Vodáci si už zvykli na netradiční atrakci nedaleko Velichova. Je jí První Pivní Pomoc na světě. Má podobu voru, na němž je klasický výčep. I přes počáteční neshody s Povodím Ohře se po jejich vyjasnění stal zajímavou službou pro turisty. A chybět nebude ani letos.

„Na plovoucím pódiu, které máme rovněž k dispozici, bude letos několikrát koncertovat nejlepší velichovská kapela Tsunami,“ přiblížil další z lákadel řeky Jan Bitman, provozovatel pivního voru i velichovské restaurace U Lípy. Svým počinem v podobě pivního voru prý inspiroval i jiné podobné nadšence v republice. „Nikde jinde se to ale, pokud vím, nepodařilo,“ dodal Bitman.

Povodí Ohře upraví další jezy

Novinky, které přispějí k větší bezpečnosti na řece, chystá i Povodí Ohře. Podle slov mluvčího Jana Svejkovského se týkají dvou jezů v regionu. „Jde o loketský a Černý mlýn,“ upřesnil mluvčí Povodí Ohře.

Oba budou vybavené takzvanými kartáčovými rybími přechody, které ovšem mohou využívat k bezpečnému splutí zrádných jezů i vodáci. „Na začátku sezony to ale nebude, zatím se na obou jezech pracuje,“ upřesnil Svejkovský.