Knihovny v Karlovarském kraji už dávno nenabízejí jen půjčování knih.

Knihovny v Karlovarském kraji už dávno nenabízejí jen půjčování knih. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Do knihoven míří stále více lidí. Už dávno si nechodí jen půjčit knihy

  • 2
Padesát odstínů šedi a jejich druhé pokračování, Flying foxes Kristýny Vorlíčkové, Inferno Dana Browna nebo Harry Potter - to jsou některé z nejčtenějších titulů minulého roku v knihovnách v Karlovarském kraji. Dávno jsou ale pryč doby, kdy byly knihovny pouhými "půjčovnami".

"Mohou k nám přicházet i ti, kteří by pro knížku nepřišli, ale třeba navštíví některou z akcí, které pořádáme. Chceme lidem ukázat, že se knihovny nemusejí bát a věříme, že právě díky akcím nám čtenářů čím dál více přibývá," říká novopečená ředitelka Městské knihovny v Chebu Martina Kuželová.

A tak knihovny přicházejí s dalšími nápady, jak oživit nabízený program a služby i v letošním roce.

Jak to bylo s dějinami, se dozvědí lidé v Chebu

Zájem mají Chebští zejména o filmy z festivalu Jeden svět nebo o besedy z cest, které budou pokračovat i letos. Osvědčila se také Virtuální Univerzita třetího věku, jejíž další semestr s tématem Kouzelná geometrie začíná v únoru.

"Studium je určeno seniorům, nezaměstnaným nad 50 let a invalidním důchodcům bez rozdílu věku," doplňuje Kuželová.

Mýty a fakta první republiky - tak se jmenuje cyklus přednášek pedagoga a regionálního historika Jakuba Formánka, který nabízí jak chebská knihovna, tak Krajská knihovna Karlovy Vary. Tam přednášky začínají v úterý.

Ve Varech učí pracovat s tabletem, v Sokolově čtou dětem

"Je to další ročník kurzů Univerzita volného času, na kterých se mohou dospělí dozvědět informace, k nimž se jen tak nedostanou. V minulosti jsme pořádali například kurzy dějin umění na Karlovarsku nebo americké literatury. Letos jsme vzhledem k 100. výročí začátku 1. světové války, která byla předvojem mimo jiné i vzniku naší první republiky, zvolili právě dané téma. Kurzy mají však ukázat, jak to bylo doopravdy a demytizovat tuto dobu," přibližuje mluvčí knihovny Michaela Němcová.

Nový rok přinese také akce spojené s regionální tematikou nebo Rokem české hudby, kterým je letošek vyhlášen, seniorům pak třeba lekci Začínáme s tabletem a nezaměstnaným kurz o speciální aplikaci do mobilu a počítače, která má usnadnit nalezení nové práce.

"Kurz je určený zejména znevýhodněným skupinám, jako jsou lidé po padesátce, matky po rodičovské dovolené, dlouhodobě nezaměstnaní a další. Pokud dnes hledáte práci na internetu, objeví se několik set nabídek servírek, finančních poradců a podobných. Tato aplikace pomůže najít lépe a rychleji práci, která je adekvátní k jejich zkušenostem a vzdělání," říká Němcová.

Nová čítárna a otevírací doba i o sobotách - to jsou jedny z novinek, které čekají na čtenáře v Sokolově.

"Koncem minulého roku jsme začali s pravidelným čtením dětem, ve kterém chceme pokračovat. V březnu pro nejmenší zavedeme i půjčování kufříků třeba na téma Abeceda, Zvířata či Dinosauři. V nich najdou kromě knížek i další věci související s tématem, například pexeso, společenské hry a další," vysvětluje ředitelka Daniela Drobečková.

Dospělí se zase mohou těšit třeba na dubnový seminář Tvůrčího psaní se spisovatelkou Danielou Fischerovou.

Že se knihovny nemusejí zaměřovat na vzdělávání a zážitky čistě duchovní, to dokazují například v Chodově. Tam připravují v únoru odborné povídání o hamburgerech a thajské kuchyni i s ukázkou, ochutnávkou a minikurzem. V Ostrově zase čekají na návštěvníky třeba kurzy drátkování nebo výroby šperků.