Koalice v Chebu se rozpadá, možná bude vládnout s tichou podporou komunistů. (Ilustrační snímek)

Koalice v Chebu se rozpadá, možná bude vládnout s tichou podporou komunistů. (Ilustrační snímek) | foto: Koláž - iDNES.cz

Koalice v Chebu obešla partnera a zvolila komunistu. Začala se rozpadat

  • 0
Koalice ČSSD, ODS a Volby pro město, která řídí Cheb, se čtyři měsíce před volbami rozpadá. Občanští a sociální demokraté totiž v úterý při hlasování o změnách ve vodárenské firmě Chevak obešli svého koaličního partnera a dali přednost komunistovi. Lídr VPM pak ve středu oznámil, že přechází do opozice.

Chebští zastupitelé za ČSSD a ODS při nominaci do dozorčí rady vodárenské společnosti Chevak dali přednost komunistovi Janu Votrubovi před radním a zároveň děkanem ekonomické fakulty v Chebu Miroslavem Plevným (lídr VPM). Votruba má titul RSDr., který se uděloval jen v době komunistického režimu absolventům VŠ politické.

"Je to jednoznačné porušení koaliční smlouvy. Zahájíme kroky k vypovězení koaliční smlouvy a ukončení koaliční spolupráce," řekl Miroslav Plevný. Znamená to podle něho, že oslabenou koalici ODS a ČSSD možná budou v tichosti do října podporovat komunisté. "Směr je nalinkovaný - tichá nebo otevřená podpora ze strany KSČM," míní Plevný.

Votruba nechtěl obrat na radnici příliš komentovat. Prý k němu nemá, co říct. "Slyším poprvé, že Volba pro město odchází z koalice. Žádnou nabídku k užší spolupráci jsme od ČSSD ani ODS zatím nedostali," pronesl šéf KSČM v Chebu.

Rozkol nastal kvůli změnám ve vedení Chevaku

Odchodem čtyř poslanců VPM ztrácí koalice převahu hlasů. Podle šéfa ČSSD na Chebsku a chebského zastupitele Petra Navrátila to není nic tragického, protože do komunálních voleb už se odehrají maximálně dvě zasedání zastupitelů.

"Mrzelo by mě ale, kdyby pan Plevný odešel. Doufám, že spolu ještě najdeme společnou řeč pro současnou i budoucí spolupráci," nadhodil Navrátil.

Rozkol nastal poté, co občanští a sociální demokraté tlačili na razantní změnu řízení Chevaku. Prosazovali, aby se rozhodovací pravomoce přesunuly na dozorčí radu rozšířenou na jedenáct členů. To se také ve středu na valné hromadě Chevaku stalo.

V dozorčí radě po dvou zasednou zástupci měst - politici Chebu, Mariánských Lázní, Aše, Františkových Lázní, tři bude mít německá firma Gelsenwasser AG, která drží 28 procent akcií.

Naopak okleštěno je představenstvo Chevaku na pouhé dva členy. Ty navíc okamžitě zvolila nová dozorčí rada a už nikoliv valná hromada jako dosud.

Podle Plevného a jeho kolegů z Volby pro město nebylo vhodné čtyři měsíce před volbami tak zásadně zasahovat do řízení Chevaku, když vše celkem fungovalo.

Chtěli jsme podpořit změny, říkají lidé z ODS a ČSSD

Zastupitelům z VPM chyběla ekonomická analýza, která by zdůvodňovala, proč je změna potřebná. Plevný a spol. navíc odhalili v připravených nových stanovách zásadní chybu, která by posílila vliv německého akcionáře na úkor měst a obcí. Tato někým nastražená mina nakonec z návrhu na poslední chvíli vypadla.

"Hlasoval jsem pro toho, kdo byl ochoten změny podpořit. Protože pan Plevný řekl, že změny v Chevaku nechce, tak jsem neměl důvod pro něj zvednout ruku," vysvětlil ve středu zastupitel za ODS a člen představenstva Chevaku Jiří Strádal, proč podpořil nominaci Pavla Vanouška (ČSSD) a Jana Votruby (KSČM) do dozorčí rady.

Podobně mluví i zástupci ČSSD. "S Volbou pro město jsme jednali. Když řekla, že návrh nepodpoří, hledali jsme jinde," uvedl Petr Navrátil.

O tom, že sociální demokraté mají jako kandidáta do dozorčí rady komunistu, se Plevný dozvěděl od starosty Chebu Pavla Vanouška (ČSSD) v úterý ráno. "Nejde o moji osobu. Spíš mě mrzí, co se stalo a jak to proběhlo," dodal Plevný.