Milada Hromádková a Alžběta Dvořáková by rády viděly čápy na komíně v areálu...

Milada Hromádková a Alžběta Dvořáková by rády viděly čápy na komíně v areálu poblíž rozcestí u Koníčka. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Nadšenci ve Varech chtějí po vzoru Chebu osídlit komín čapími nájemníky

  • 0
Když loni na jaře Alžběta Dvořáková vyšla ze své kanceláře v Karlových Varech a zvedla oči k nebi, uviděla čápy, kteří kroužili kolem. Po chvíli se usadili na nedalekém komíně. Napadlo ji, že by bylo hezké, kdyby se zde tito majestátní ptáci usadili natrvalo.

Začala proto pátrat, jak čápy nalákat, aby si právě komín v Areálu obchodu a služeb v Sokolovské ulici vybrali jako svůj domov. Pro plán získala i spolumajitelku areálu Miladu Hromádkovou.

„Mít na komíně čápy, v tom je velký kus romantiky. A zároveň pomoc pro zvířata, kterých ve volné přírodě ubývá,“ myslí si Milada Hromádková.

Zdůrazňuje však, že je nutné, aby plán nejprve posoudili odborníci. „Ten komín je dost vysoký. Až se mi točí hlava, když se na něj zdola podívám. Dostat nahoru nějakou konstrukci, která by sloužila jako podklad pod hnízdo, bude asi obtížné,“ myslí si.

Také Alžběta Dvořáková ví, že přizpůsobit komín tak, aby potřebám čápů vyhovoval, nebude jednoduché. „Dost lidí mě odrazovalo. Tvrdili, že čápi mají v okolí dost místa, aby zahnízdili. Já si ale myslím, že by se mohlo zkusit jim domov na komíně nabídnout. Pak už záleží na nich, zda se tu usadí, nebo ne,“ říká Alžběta Dvořáková a doplňuje, že pro Karlovy Vary by to mohla být podobná atrakce, jakou mají například v Chebu.

Tamní čápy totiž už několik let pečlivě pozoruje Monika Dohnalová. Ta založila facebookovou stránku Chebští čápi, která má mnoho příznivců. Od letoška bude navíc hnízdo nepřetržitě sledovat webová kamera. Právě příběh chebských čápů, který si Alžběta Dvořáková přečetla v MF DNES, ji přiměl, aby na plánu začala intenzivně pracovat.

Nadšencům pomohou i rady odborníků

Obrátila se na Záchrannou stanici živočichů v Plzni, kterou vede Karel Makoň. Ten přislíbil pomoc,

„V každém případě by bylo vhodné nevyužívaný komín zajistit, aby ptáci, kteří se na něm čas od času usadí, nemohli spadnout dovnitř,“ varuje Makoň s tím, že stačí na vrchol komína umístit mříž, která pádu ptáka dovnitř zabrání a zároveň může posloužit jako základ pro budoucí čapí domov.

„Mohli bychom nahoru umístit i maketu rozestavěného hnízda,“ spekuluje Makoň. „Nejprve ale musím ten komín vidět. A dopředu říkám, že není jisté, zda tady ptáci opravdu zahnízdí.“

Čápi nemají rádi průvan, takže komín na kopci pro ně není úplně ideální. Pak je pro ně také důležité, jak daleko musí létat za potravou a zda blíž není nějaké přirozené hnízdiště. I přes to, že snaha o zahnízdění může nakonec vyjít naprázdno, jsou obě ženy odhodlané udělat pro čápy maximum.

„Mrzí mě, že člověk přírodě mnohem víc bere, než dává. Když čápům nabídneme prostor pro nové hnízdo, můžeme to alespoň trochu napravit. Bez ohledu na to, zda si čáp náš komín nakonec vybere, či ne,“ doplnila Milada Hromádková.