Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Konec lehkých postupů, Karlovarský kraj chystá přijímačky

Na prahu školního roku plného novinek stojí žáci a studenti v regionu. Karlovarský kraj chce na svých středních školách plošně zavést přijímací zkoušky. K tomu se poprvé odehrají státní maturity a leckteré školy uvedou do života nové předměty.

O plánu zavést v kraji povinné přijímací zkoušky se rozhodne už v září. "Spolu se státní maturitou by měly přispět ke zvýšení kvality vzdělávání," prohlašuje mluvčí krajského úřadu Jana Pavlíková.

Záměr kraje je jasný - do maturitních oborů už se nedostanou děti se čtyřkami, které pak na studium stejně nestačí. Zvýší se tak kvalita škol a změna prospěje rovněž učebním oborům, o které žáci při vyplňování přihlášek a výběru povolání téměř nezavadí. Konkurenční boj ředitelů o žáky dostane pravidla. Ředitelům škol, kteří před lety přijímačky odbourali, aby testy zbytečně neodrazovaly žáky, se to nyní zamlouvá.

ŠKOLY V KRAJI

Do 1. tříd ZŠ v Karlovarském kraji nastoupí 2 885 žáků, což je zhruba stejný počet jako loni. K 25. 6. bylo přijato 3 126 studentů středních škol zřizovaných krajem, z toho je 324 žáků přijatých do prvního ročníku osmiletého gymnázia. Státní maturitu bude ve středních školách zřizovaných krajem skládat 1 900 studentů.

"Konečně jsou plánované plošné přijímací zkoušky v Karlovarském kraji," vítá změny Pavel Janus, ředitel Integrované střední školy technické a ekonomické v Sokolově.

"A konečně jsou tady státní maturity," dodává. Janus by dokonce přivítal, kdyby všichni žáci devátých tříd, nejen ti hlásící se na maturitní obory, prošli testováním, které by bylo objektivní ukázkou jejich schopností.

Na říjen plánují v Sokolově, tak jako ve většině středních škol, generálku státní maturity. "Dostali jsme počítač, scanner, tiskárnu a přístupový klíč do centrální databáze, kam se budou výsledky testování posílat," sděluje Pavel Janus.

Další změny přichystaly školy, a to hlavně základní, i v podobě nových předmětů. Třeba 3. ZŠ v Sokolově zařadila mezi volitelné předměty pro devátou třídu hodiny nazvané Cesta za profesí. "Ten už měly děti v sedmé třídě, jedná se o zjišťování zájmu o budoucí povolání," říká ředitel školy Luboš Beran.

Mezi nové předměty patří ve školách rovněž taneční či etická výchova. Tu bude nově vyučovat chodovské gymnázium a obchodní akademie.

"My jsme již loni začali s mediální výchovou,“ uvádí Hana Lejsková, zástupkyně ředitelky ZŠ Dukelských hrdinů v Karlových Varech. "Klademe v ní důraz na to, aby děti dokázaly zacházet s reklamou, vytváří také svůj časopis," uvádí Lejsková.