Vodárenské šoupě. Ilustrační snímek

Vodárenské šoupě. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Inspektor v převleku bezdomovce nachytal sběrny, vykoupily od něj šoupě

  • 169
Inspektor České obchodní inspekce převlečený za bezdomovce odevzdal ve dvou sběrnách na Karlovarsku vodárenské šoupě, které je podle zákona veřejně prospěšným zařízením. Sběrny takovou věc nesmějí vykoupit. Teď jim hrozí desetimilionová pokuta.

Kontroloři České obchodní inspekce (ČOI) a České inspekce životního prostředí (ČIŽP) prověřovali sběrny na Karlovarsku.

„Inspektor ČOI se zamaskoval jako bezdomovec a pokusil se v několika sběrnách odevzdat vodárenské šoupě. Ve dvou případech na Karlovarsku a Nejdecku úspěšně,“ uvedl Jan Řezáč, ředitel plzeňského pracoviště ČOI.

V jedné ze sběren podle něj šoupě zkusili vykoupit, i když věděli, že nesmějí, ve druhé to ani netušili. „Sankci proti provozovatelům obou sběren bude uplatňovat inspekce životního prostředí,“ doplnil Řezáč.

Pokuta se podle zákona může vyšplhat až k deseti milionům korun. O tom, jak vysoká bude u těchto dvou případů, rozhodnou úředníci ve správním řízení.

Šéfa západočeské ČOI výsledky kontrol překvapují. „Zvláště v době, kdy jsou sběrny pod drobnohledem úřadů,“ poukázal Řezáč. Velkou roli podle jeho názoru hraje i to, kdo se sběrem přijde. „Člověk slušného vzhledu by asi neměl šanci podobnou věc, jako je vodárenské šoupě, ve sběrně udat. Čím zanedbanější vzhled, tím větší šance je,“ doplnil Řezáč.

Česká obchodní inspekce provedla od dubna v regionu už devět kontrol sběren druhotných surovin. Ve více než polovině případů zaznamenali kontroloři pochybení. „Bylo to například poškození spotřebitele, kdy váha místo čtyř kilogramů vykupované mědi ukázala pouze tři kila. Rozdíl byl více než 200 korun,“ popsal jedno z pěti pochybení obsluhy sběren Řezáč.

Samostatnou kapitolou je ovšem podle šéfa ČOI otázka, zda sběrny vyplácejí za šrot hotovost. Od začátku března letošního roku totiž sběrny nesmějí hotovost za druhotné suroviny vydávat. Některé to řeší formou šeků, jiné posílají peníze na konta těch, kteří sběr donesli. „Máme ale pochybnosti o tom, že to tak dělají všude. Na druhou stranu je to ale jen domněnka,“ dodal Jan Řezáč.