Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Majitele kotlů na tuhá paliva čeká kontrola, revizní technici nestíhají

  • 5
Majitelům kotlů na tuhá paliva zbývají necelé dva měsíce na to, aby si nechali udělat kontrolu zdroje tepla. Pokud to neudělají, hrozí jim po 1. lednu až dvacetitisícová pokuta. A revizní technici nestíhají.

U dveří mohou majitelům kotlů zazvonit pracovníci obcí s rozšířenou působností. I když se představitelé úřadů tří největších měst kraje shodují na tom, že plošné kontroly zatím nechystají, neznamená to, že majitelé kotlů mohou být v klidu. Kontrolory může přivolat třeba udání souseda naštvaného dýmem.

„Nepočítáme s pravidelným plošným prověřováním všech zdrojů tepla na tuhá paliva,“ konstatoval Jan Kopál, mluvčí karlovarského magistrátu. Kontroly ovšem podle něj mohou být součástí prověřování podnětů. A ty mohou přijít prakticky odkudkoliv.

„Budeme reagovat na podněty, ať už od občanů, nebo radnic obcí v našem správním obvodu,“ potvrdil Václav Sýkora, tajemník Městského úřadu Cheb. Ani v západní části kraje ovšem s plošnými kontrolami nepočítají.

S prověřováním platných technických kontrol kotlů ovšem nemusejí úředníci čekat pouze na podněty od občanů či z obcí. „Pokud získáme podezření na porušení zákona o ochraně ovzduší, budeme kontroly provádět i na základě námi zjištěných skutečností,“ potvrdil starosta Sokolova Jan Picka.

Vyřizuji i 50 telefonátů denně, říká revizní technik

Hrozba nemalé pokuty nyní nutí majitele kotlů urychleně dát všechny potřebné dokumenty do pořádku. Na poslední chvíli. A revizní technici, zvláště ti, kteří kontroly technického stavu provádějí u více typů kotlů, nestíhají.

„Vyřizuji i 50 telefonátů denně,“ přiblížil Roman Tichý z Karlových Varů, jehož firma provádí technické kontroly tří typů kotlů. „Pomalu ani nemám čas na ostatní práci,“ podotkl.

Neviní z toho ovšem majitele kotlů. „Zákon, který kontroly nařizuje, vyšel už v roce 2012. Osvěta ale začala až letos,“ vysvětlil.

Podle technika Jiřího Tůmy z Jáchymova se zájem o kontrolu kotlů zvýší vždy, když se například v televizi objeví šot upozorňující na tuto povinnost. „To se pak telefon netrhne. Ale záhy zase oněmí. Lidé si řeknou, že je ještě čas. Počítám s tím, že v lednu budou chtít všechno hned, nejlépe včera,“ říká.

Jeho výhodou je, že provádí kontrolu pouze u jednoho typu kotlů, které zákazníkům i montuje. „Všechny, které jsem osazoval letos, už revizi mají. A majitelé ostatních tuto povinnost nechávají na poslední chvíli,“ doplnil.

Tuto zkušenost má i Martin Forrai z Kraslic. Zakázky si píše do pořadníku. „A už teď je jasné, že do konce roku všechny vyřídit nestihnu. Ale někde jsou na tom ještě hůř. Podle kolegů z jiných krajů mají nasmlouvané termíny i na únor a březen příštího roku,“ konstatoval Forrai.

Základní prohlídka kotle na tuhá paliva zabere zhruba hodinu. Její cena se pohybuje v lepším případě od 500 do 1 500 korun. „Ale pouze za předpokladu, že si technik odškrtá data na papíře. V reálu se může cena vyšplhat i ke třem tisícům,“ upozornil Roman Tichý.

Týká se to zejména starších kotlů. „Jejich majitelé nemají potřebné dokumenty, takže musíme pracně u výrobců či v archivech vyhledávat technická data k jednotlivým kotlům. A to zabere spoustu času,“ vysvětlil karlovarský revizní technik.