Alois Kůrka a jeho přátelé zachraňují kostel svaté Anny v Sedleci. Pomáhají jim...

Alois Kůrka a jeho přátelé zachraňují kostel svaté Anny v Sedleci. Pomáhají jim dotace i benefiční koncerty. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Sedlecký kostel sv. Anny býval ruinou. Zachránilo ho občanské sdružení

  • 0
Když před devíti lety uviděl Alois Kůrka a jeho přátelé zdevastovaný interiér kostela sv. Anny v Sedleci, nevěřili svým očím. Všude suť, hnízdící hejna holubů, nánosy trusu, vytlučená okna, stěny nasáklé vodou, rozpadlá střecha. Kolem kostela chodili často, zevnitř jej však neznali.

Lidé se do něj na podzim roku 2004 podívali díky Dnům evropského dědictví, které tradičně otevírají dveře jinak nepřístupných památek. Stav kostela je zarmoutil natolik, že založili občanské sdružení na jeho záchranu. Příští rok to bude deset let, co památku obnovují. A mají za sebou už pořádný kus práce.

"Kostel patřil a patří římskokatolické církvi. Když sem po revoluci dorazila církev řeckokatolická, tak jí kostel svaté Anny nabídla i s farou. Tu si nechala, ale kostel byl pro ni moc velký, stejně jako případná investice do jeho oprav. Řeckokatolická církev nakonec svůj kostel našla v Ondřejské ulici," vypráví Alois Kůrka.

Šedesát lidí se pustilo do úklidu

Sedlecký kostel tak zůstal opuštěný a do roku 2004 chátral. Pak přišlo občanské sdružení, jehož předsedou se stal právě Alois Kůrka. Kolem šedesáti jeho členů se pustilo do úklidu kostela, neboť jej po dlouhé době čekala slavnostní chvíle.

"Do Karlových Varů v tu dobu přišel ze Staňkova farář Vladimír Miller. Pozval do kostela tamní sbor, což byl úplně první benefiční koncert na jeho záchranu. Moc lidí na něj ale tenkrát nedorazilo. Pak jsme ho převzali my a adventním koncertům začali dělat propagaci," vzpomíná Alois Kůrka.

První adventní koncerty v kostele sv. Anny absolvovali posluchači v bojových podmínkách. Sedět mohli jen v jedné polovině, ve druhé totiž padala klenba. Od té doby se koncert i díky výtěžkům z pravidelných koncertů o dost změnil. Má kompletně opravenou střechu i krovy, které byly napadené červotočem. Tím, že se propadla klenba, do kostela zatékalo, což už jsme také vyřešili. Opravili jsme věže a desítky drobných věcí," spočítal předseda sdružení.

Dokumentem roku bude restaurátorský průzkum

Letos má kostel za sebou další dvě, a to vybudování sociálního zařízení a kompletně novou elektroinstalaci, která zahrnuje jak nouzové osvětlení, tak zásuvky. Vznikl také restaurátorský průzkum, který bude důležitým dokumentem příštího roku.

"Už jsme ho předložili památkářům. Příští rok se na jeho základě pustíme do výmalby a fresek," těší se Alois Kůrka, který v Sedleci i žije.

Kromě tamních obyvatel jsou však členy sdružení také lidé z jiných městských částí Karlových Varů a třeba i z Německa. Kdy se jim podaří kostel kompletně opravit, je těžké odhadnout.

"Když jsme v roce 2004 sdružení zakládali, říkali jsme si, že za deset let to bude hotové. Deset let to ale bude příští rok. Zpočátku šly opravy dobře, jenže dotace na opravy památek jsou rok od roku nižší," mrzí Aloise Kůrku.

Hlavními dobrodinci, kteří na rekonstrukci přispívají, jsou nyní Českoněmecký fond budoucnosti a město Karlovy Vary. Lidé, kteří kostelu díky vstupnému přispěli více než milionem korun, slyšeli už na sedm desítek těles z deseti zemí světa. Každý rok uspořádá občanské sdružení 12 až 15 benefičních koncertů.