Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Reuters

Výměna starých kotlů je v ohrožení. Vedení kraje řadí zpátečku

  • 0
Rozdáme kotlíkové dotace, nebo nerozdáme? Takovou otázku si nyní kladou krajští radní. Ačkoli je koncem prázdnin lidem v regionu slibovali, situace se změnila. Jak se ukazuje, kraji nyní hrozí, že by musel výměny kotlů nakonec platit ze svého. Podle ministerstva životního prostředí jsou ale obavy zbytečné.

Vůbec poprvé měli obyvatelé regionu možnost vyzkoušet, jaké to je sáhnout si na kotlíkové dotace. Kraj se připravoval, že mu ministerstvo životního prostředí pošle více než 60 milionů korun, které pak rozdělí mezi zájemce o výměnu kotle na tuhá paliva. Jenomže teď s přijetím peněz váhá.

Radní zviklala návštěva ministryně pro místní rozvoj Karly Šlechtové, která přijela do krajského města přesně před týdnem.

„V souvislosti s návštěvou paní ministryně jsem nabyl dojmu, že pokud nebudeme mít ke kotlíkovým dotacím jasné stanovisko ministerstva životního prostředí, pouštíme se do hazardu, co se týká rozpočtu a peněz daňových poplatníků,“ uvedl hejtman Martin Havel. Ministryně totiž zástupcům kraje řekla, že existuje oprávněná obava, že bude celá výzva zrušená.

Nejisté podmínky

„Celé je to napadnuté u Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže s tím, že podmínky nastavené ministerstvem životního prostředí vyhovují pouze jedné firmě na trhu,“ uvedl hejtmanův náměstek Jakub Pánik.

V případě, že by se kvůli tomu celý program kotlíkových dotací zasekl, tak se kraj podle radních vystavuje riziku, že zaplatí výměny kotlů ze svého rozpočtu.

„Na radě jsme se domluvili, že z kanceláře hejtmana odešleme žádost o vysvětlení,“ uvedl Josef Hora, krajský radní pro životní prostředí. O tom, zda dotace přijmout nebo nikoli, mají rozhodnout krajští zastupitelé. Sejít se mají 3. prosince.

„Potřebujeme si s ministerstvem životního prostředí ujasnit situaci. Projekt nezatracujeme, ale předložíme ho přímo do zastupitelstva kraje, které rozhodne, jestli půjdeme do rizika nebo nepůjdeme,“ řekl hejtman.

Radní chtějí předložit všechny dokumenty, které ke kotlíkovým dotacím mají. Podle hejtmana jsou určené na dražší typy kotlů a je otázkou, kolik nakonec bude zájemců.

Stovka zájemců o výměnu kotle

Zástupci kraje už si provedli malý průzkum, a to v obcích s rozšířenou působností. Vydali se na něj ještě předtím, než kraj navštívila ministryně Karla Šlechtová.

„Potencionálních zájemců bylo zhruba kolem stovky,“ řekl Josef Hora. Původně radní mluvili o tom, že výměn bude zapotřebí 440, jinak kraj nesplní podmínky dotace a hrozí mu za to přísné sankce. Jenomže podmínky se stále upřesňují a tato záležitost se podle Josefa Hory bude dále řešit.

Kraj chtěl lidem rozdávat dotace ve třech etapách a radní ještě začátkem letošního podzimu předpokládali, že v dalších dvou na ně ministerstvo uvolní za velmi podobných podmínek stejné množství peněz jako nyní - tedy desítky milionů korun.

Zbytečné obavy

„Kotlíkové dotace a jejich nastavení byly konzultovány přímo s ÚOHS, který potvrdil, že pokud sama Evropská komise přímo zapodmínkuje dotace na nové kotle splněním tzv. ekodesignu (podle nové evropské směrnice, která je platná od července 2015), pak se nejedná o porušení hospodářské soutěže,“ upozornila Petra Roubíčková, tisková mluvčí ministerstva.

Podle ministerstva je v doporučeném seznamu kotlů, které podmínky kotlíkových dotací splňují přes 130 kotlů na tuhá paliva od různých firem a výrobců.

„U ÚOHS žádná stížnost navíc podána není. Ani karlovarští zastupitelé ani občané se tak nemusí bát, že by s kotlíkovou dotací byl v této souvislosti jakýkoliv problém. Zastupitelům nic nebrání v tom, aby evropské prostředky zajištené ministerstvem životního prostředí na výměnu kotlů nabídli svým občanům,“ zdůraznila mluvčí.