Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské

Lineární urychlovač sloužící k ozařování onkologických pacientů v chebské nemocnici dosluhuje. Nový vyjde na 100 milionů korun. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kraj koupí nový přístroj na ozařování, aby zachránil onkologii v Chebu

  • 0
Pacienti už se nemusí bát, že přijdou o onkologické oddělení v chebské nemocnici. Krajská vláda potvrdila záměr koupit za téměř 100 milionů korun nový přístroj pro ozařování - lineární urychlovač.

Starý zářič v chebské nemocnici dosluhuje, a tak hrozilo, že by VZP po roce 2015 přestala léčbu nádorových onemocnění v Chebu hradit.

"Máme harmonogram prací pro udržení onkologického pracoviště v Chebu. Intenzivně připravujeme vybudování nového betonového krytu za 20 milionů, do něhož zářič v hodnotě 80 až 100 milionů korun umístíme," řekl náměstek hejtmana pro oblast zdravotnictví Miloslav Čermák.

Kraj chce uklidnit lékaře, že onkologie zůstává

Investici zaplatí kraj z vlastního rozpočtu. Počítá ale s příspěvkem od města Cheb, které nabídlo až 40 milionů. "Chceme dát signál také lékařům, že onkologie zůstává. Kdyby nejistota přetrvávala, znamenal by jejich odchod velkou komplikaci," doplnil Čermák.

Vedení kraje se do budoucna nevzdává naděje, že se podaří prosadit v Nemocnici v Karlových Varech vybudování komplexního onkologického centra. Ostatní kraje ho mají, jen Karlovarský ne.

Vlivná onkologická společnost ho však ministerstvu zdravotnictví nedoporučila a bez souhlasu z vyšších míst se nemocnice neobejde. Oproti komplexnímu centru má dnešní chebská onkologie méně přístrojů. Je bez simulátoru a také bez lůžkového oddělení.

Nepostará se o všechny pacienty (ti dojíždějí jinam, často do Plzně). Léčí chemoterapií a ozařováním, ale jen 60 až 70 procent diagnóz. Nemůže používat rozšířenou biologickou léčbu.

Kraj může být rád, že Všeobecná zdravotní pojišťovna dala před pár týdny písemnou záruku, že onkologickou péči v Chebu bude proplácet i po roce 2015.

"Pokud nemocnice bude splňovat technické a personální požadavky, není důvod, proč bychom ve standardním smluvním vztahu nepokračovali i nadále," uvedl mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Karlovarský kraj je na druhém místě ve výskytu zhoubných nádorů v České republice. První místo mu patří ve výskytu nádorů žaludku, konečníku a plic.

Ročně tady onemocní zhruba 2 500 obyvatel, asi 870 jich na diagnózu zhoubného tumoru umírá.