Nemocnici dostala do problémů zejména úhradová vyhláška.

Nemocnici dostala do problémů zejména úhradová vyhláška. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Zastupitelé na čas zachránili krajskou nemocnici. Teď řeší, jak dál

  • 1
Před kritickým předlužením zachránil v pátek kraj svou Karlovarskou krajskou nemocnici. Dá jí pozemky v hodnotě 36 milionů korun, jinak by základní jmění nemocniční akciové společnosti kleslo do minusu. Rostoucí dluhy hrozily, že převýší hodnotu majetku.

Vkladem pozemků krajské zastupitelstvo ale problém pouze oddálilo. Zřejmě někdy na jaře příštího roku se nemocnice dostane do té samé situace. I při vnitřních úsporách ve výši 20 až 40 milionů korun se její ztráta jen letos vyšplhá kvůli ministerské úhradové vyhlášce někam ke 130 milionům korun.

Petr Svoboda, generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice.

"Vlastní prací nemůžeme dosáhnout vyrovnaného výsledku. Lepší to v příštím roce nebude, pokud stát financování zdravotnictví nezmění. Vyhláška má za úkol nemocnice vědomě likvidovat," řekl generální ředitel Karlovarské krajské nemocnice Petr Svoboda.

Kraj pomohl letos nemocnici už jednou - v září jí poslal na provoz 32 milionů korun (více čtěte zde). Špitál totiž platí firmám za služby, materiál a léky 250 dní po lhůtě splatnosti. Tím porušuje obchodní zákoník, který mluví o hranici 90 dnů. Při platební neschopnosti by na sebe nemocnice teoreticky měla vyhlásit insolvenci.

V úvahu připadá i privatizace

I krajští politici cítí, že stav je neudržitelný. Proto dali náměstkovi hejtmana pro zdravotnictví Miloslavu Čermákovi do dubna 2014 úkol připravit koncepci řízení a rozvoje nemocnic. Plán jako jednu z možností zmíní také privatizaci Nemocnice Sokolov, kterou si na 20 let pronajala společnost Nemos.

Někteří zastupitelé, včetně těch levicových, začínají o privatizaci Sokolova v náznacích mluvit. Třeba i náměstek hejtmana Jaroslav Borka (KSČM). "Měli bychom se zamyslet, jak pokračovat. Jestli nechat vlajkovou loď v karlovarské nemocnici a uvažovat o privatizaci sokolovské. Nebo bychom našli i jiné formy řešení," řekl Borka.

Podle Čermáka (ČSSD) může tato varianta nastat. Jenže je v rozporu s volebním programem sociální demokracie. "Sám nemohu něco takového navrhovat, muselo by se to projednat v orgánech ČSSD." Jde o to, že Nemos tlačí na kraj, aby v rámci rovného přístupu investoval v sokolovské nemocnici do svého majetku ročně desítky milionů korun. Takhle třeba kraj letos za 20 milionů v Sokolově vylepšil iktové centrum pro léčbu mrtvice.

Privatizací by krajská vláda ušetřila, zbavila by se výdajů v Sokolově. Nemos se však příliš nechce bavit o tom, že by z pronájmu měla být najednou koupě nemocnice. "Držíme se toho, že existuje nájemní smlouva," řekl asistent jednatele Nemosu Joža Lokajíček.

Nemocnice potřebuje podporu

Podle náměstka hejtmana Čermáka se kraj zřejmě nevyhne tomu, aby Karlovarské krajské nemocnici finančně pomáhal. Aby nenarazil na nedovolenou veřejnou podporu (nesmí zvýhodňovat některé firmy před jinými), vybere důležitá a zároveň ztrátová nemocniční oddělení a bude na jejich chod přispívat v rámci závazku veřejné služby. "Oddělení, která pacienti potřebují, bychom podpořili. A to nejen v krajské, ale i soukromých nemocnicích," řekl Čermák.

Miloslav Čermák (ČSSD), náměstek hejtmana pro sociální věci a zdravotnictví.

Firma Nemos, která řídí nemocnice v Ostrově a Sokolově, už upozornila politiky, že dotováním provozu jen krajské nemocnice nabourá podnikatelské prostředí. Nemos se totiž také dostal kvůli úhradové vyhlášce do potíží, ale díky úsporám dokázal v Sokolově udržet výsledek hospodaření na nule a v Ostrově dokonce v plusu 15 až 20 milionů korun. To ale za cenu plošného snížení platů zaměstnancům o 7 procent. Ti by mohli začít odcházet jinam.

I krajská nemocnice sáhla personálu na mzdy, i když mnohem méně razantně. "Neplatíme lékařům odměny, necháváme je na možném minimu," uvedl generální ředitel Petr Svoboda. Platy doktorů tak klesly ze 69 na 66,5 tisíce korun, sester z 24 750 na 24 250 korun. Dělníci berou jen 11 400, sanitáři 12 200.

Manažeři táhli špitál ke dnu

Krajskou nemocnici tíží i nevýhodně uzavřené smlouvy z minulosti. Hlavně z let 2006 a 2007, kdy ji řídili najatí manažeři z firmy Česká zdravotní. Nemocnice teď podala trestní oznámení v souvislosti s kauzou, kdy se manažeři vyhýbali výběrovým řízením a raději úmyslně dělili velké zakázky na několik menších.

Šlo o nákup přístrojů a materiálu za desítky milionů korun. Antimonopolní úřad dal za chyby krajské nemocnici před pár dny pokutu 300 tisíc korun a konstatoval, že kvůli soutěžím vyhlášeným v rozporu se zákonem prodělala spoustu peněz (více čtěte zde).