V zakázce na opravu Becherovy vily se vyšetřovatelům zdá podezřelé působení krajského zastupitele Jakuba Pánika.

V zakázce na opravu Becherovy vily se vyšetřovatelům zdá podezřelé působení krajského zastupitele Jakuba Pánika. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Kraj platí obrovské pokuty. Desítky milionů za chyby v soutěžích

  • 4
Dvě obří pokuty platí Karlovarský kraj v tichosti za starší chyby v zakázkách, na které přispěla EU. Uhradil už 44 milionů za vady v soutěži na stavbu školy ISŠTE v Sokolově. Teď dorazil další platební výměr na 114 milionů za nedostatky při výběru firem na opravy silnic. To je ale jen polovina špatných zpráv.

Kromě výrazných pokut, které kraj platí za pochybení při soutěžích na výstavbu sokolovské střední školy a výběru firem na rekonstrukce komunikací, přijdou ještě další dva platební výměry. Jsou za nedostatky v soutěži na opravu Becherovy vily a na stavbu střední školy CTV v Ostrově. Znovu půjde o desítky až stovky milionů. Pokuty jsou vyměřeny na základě známých problémů, které v zakázkách objevili auditoři a Evropský úřad pro boj proti podvodům (OLAF).

Pokuty za chyby kraje v projektech ROP

308 mil. Kč - Zastupitelstvo Karlovarského kraje v srpnu 2013 rozhodlo, že přijme trest za chyby a neprůhledné rozdělování evropských dotací (ve splátkách do roku 2020, ročně asi 40 mil. Kč). Díky tomu se znovu rozběhl dotační program.
44 mil. Kč - zaplatil kraj koncem loňského roku. Snížená pokuta (původně 178 mil. Kč) za chyby v zakázce na stavbu střední školy ISŠTE Sokolov
114 mil. Kč - Další platební výměr dorazil z dotačního úřadu ROP Severozápad nyní. Kraj má platit za chyby v zakázkách na opravy silnic. Sankce se pravděpodobně sníží na 28,5 mil. Kč (25 procent), pokud bude dotační úřad se zmírněním souhlasit.
Očekávají se další dva platební výměry za vady v soutěžích na stavbu školy CTV Ostrov a opravu Becherovy vily ve Varech.

Pokuty kraji uděluje dotační úřad ROP Severozápad, přes který evropské peníze do regionu tekly. Krajská vláda má možnost požádat o snížení sankce na 25 procent a je téměř jisté, že uspěje. V případě soutěže na ISŠTE Sokolov to už udělala a výsledkem je právě snížení trestu ze 178 na už zaplacených 44 milionů korun.

"Máme dost důkazů, že pokuta je neoprávněná. Budeme se odvolávat k ministerstvu financí a případně se domáhat vrácení peněz žalobou u správního soudu," řekl náměstek hejtmana Petr Navrátil (ČSSD).

Ten je ve schizofrenní situaci, protože zároveň zastává post předsedy regionální rady ROP Severozápad. Podepisuje platební výměry pro kraj a také snížení pokut na 25 procent.

I tak jde o desítky milionů, které odtékají z krajského rozpočtu. A není jisté, jestli odvolání a žaloby dopadnou úspěšně. "Někdo přece musí nést odpovědnost. Nelze platit obrovské částky a říkat - jedeme dál. Peníze chybí třeba školám, nemocnici, v sociálních službách," reagovala opoziční zastupitelka Jana Vildumetzová (ODS).

Další statisíce krajský úřad utrácí za externí právníky. Najímá si je, aby pomohli zmírnit škody.

Zakázku vyhráli díky zachované výuce

Za co vlastně kraj pyká? Problémovou zakázku na stavbu budovy školy ISŠTE Sokolov vyhrálo sdružení firem Syner, ISSO a Algon. A to přesto, že jeho nabídka byla o 19 milionů korun vyšší než nabídka firmy Skanska.

O tom, že Syner přeskočil Skansku, rozhodlo subjektivní kritérium - jak skloubit stavbu s výukou ve škole. Cena měla váhu pouze 60 procent, zachování výuky 30, záruka za dílo 10 procent. Vyšetřovatelé se pozastavili nad tím, že se nezachovaly protokoly, které vypisovali členové komise.

Pokud jde o "balík" oprav silnic, tak ho Krajská správa a údržba silnic rozdělila na jednotlivé zakázky. Podle opozice účelově, aby se vešly do zakázek menšího rozsahu. Řeč je například o modernizacích dvou na sebe navazujících silnic. "Šlo o různé akce s různými stavebními povoleními. Ani jsme je nemohli sloučit. Výtka auditorů je dost divná," myslí si náměstek hejtmana Miloslav Čermák (ČSSD).

Šéf Krajské správy a údržby silnic Zdeněk Pavlas už dřív připustil administrativní chybu jen v případě silničního průtahu Kraslicemi, kde firmy měly podle zadání uvádět seznam svých zakázek v uplynulých třech letech. Podle zákona měla být lhůta pětiletá. "Nemělo to vliv na výběr zhotovitele," hájil se Pavlas.

Becherova vila je spojená s Jakubem Pánikem

V zakázce na opravu Becherovy vily se vyšetřovatelům zdá podezřelé působení krajského zastupitele Jakuba Pánika (ČSSD). Ten seděl v komisi pro otevírání obálek a zároveň byl obchodním ředitelem firmy Prefa-Beton Cheb, která se do soutěže hlásila (více čtěte zde). Reference o zakázce pro významnou firmu byla padělaná.

Pánik tvrdí, že v čestném prohlášení nelhal. Oznámil prý kolegům v komisi, že je zaměstnancem Prefy. Konsorcium firem ThermiaBau a Prefa-Beton získalo zakázku na opravu Becherovy vily i díky padělané listině referencí. Uvedlo, že stavělo obytné domy v hodnotě 71,5 milionu korun pro společnost Canadian Risk Capital.

"Ve skutečnosti byla tato reference padělaná, zástupce firmy Canadian Risk Capital ji nikdy nepodepsal a objem zakázky dosahoval pouze 34,6 milionu," píší vyšetřovatelé.

U stavby Centra technického vzdělávání v Ostrově kraj dvě ze tří přihlášených firem ze soutěže vyloučil. Zbyl jen Metrostav, který také zakázku získal. Evropský úřad pro boj s podvody se podivil nad tím, že během přípravy stavby se měnila kritéria. Původně měla hrát z 90 procent roli cena a z 10 procent záruka za jakost. Potom krajská rada váhu kritérií změnila - 60 procent cena a 40 procent tzv. plán plnění veřejné zakázky.