Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: iDNES.cz

Podpisy smluv stojí hejtmana a náměstka moc času. Zapojí proto radní

  • 3
Novinku v podepisování smluv zavedli karlovarští krajští radní. Zatímco doposud je mohli stvrzovat jen takzvaní statutární zástupci - tedy hejtman Martin Havel a vicehejtman Jakub Pánik, nyní to budou dělat i ostatní členové rady, a to podle svých resortů.

Podepisováním smluv tráví příliš mnoho času. To je podle nejvyšších představitelů kraje důvod, proč dokumenty budou kromě hejtmana a jeho zástupce moci podepisovat také další členové rady. Jde o materiály, kterým už dali jejich kolegové - radní nebo krajští zastupitelé - zelenou.

„Když všechny smlouvy podepisují jen hejtman a jeho statutární zástupce, tak tím stráví neúměrně mnoho času a nemají nikdy reálně šanci je přečíst, což správně určitě není. Vždy jsem byl v minulých zaměstnáních zvyklý, a kolega také, delegovat maximálně pravomoci na svoje kolegy. Jednak jim důvěřovat a jednak jim dát také tu odpovědnost,“ vysvětlil hejtman Martin Havel.

Opatření se podle něj netýká zásadních věcí, jako je například podpis pod krajským rozpočtem, ale běžných záležitostí - například smlouvy o likvidaci bolševníku nebo stromů v Aši, které zasahovaly do provozu.

Radní nestanovili ani finanční hranici, od které už by měla mít smlouva hejtmanův či vicehejtmanův podpis. „Tu prostě přinese selský rozum,“ řekl Martin Havel.

Náměstek strávil část víkendu mezi stohy papírů

Podle Jakuba Pánika je zapotřebí podepisovat velké množství papírů například v případě škol nebo tělovýchovných jednot, kterým kraj po souhlasu zastupitelů přispívá na různé věci třeba jen několikatisícovými částkami.

Mezi stohy papírů sám nedávno strávil část víkendu. „Podepsal jsem dvanáct smluv, to znamená asi 480 podpisů a strávil jsem tím efektivní dvě a půl hodiny času,“ spočítal.

V případě, že by smlouvu s krajem někdo napadl, vždy bude podle hejtmana napadat právnickou osobu, nikoli konkrétního člena rady, který ji podepsal. „Bez podpisu nemá dokument účinnost ani platnost, takže je tam nutný. Je to jako podpis prezidenta na dokladu, který již dávno předtím rozhodla vláda. Jde o takzvanou kontrasignaci,“ uvedl Martin Havel.

Smlouvy se dají podepisovat třeba i v autě

Ne všichni ale považují novinku za prospěšnou. Například bývalý hejtmanův náměstek a krajský zastupitel za KSČM Jaroslav Borka si myslí, že nejde o příliš dobrou věc. Pravomoc by raději ponechal statutárním zástupcům, kteří by si nesli za svůj podpis odpovědnost.

„Samozřejmě vím, že toho bylo hodně, ale ani ti náměstci číst všechny smlouvy nebudou. Od toho mají příslušný úřednický aparát, který vše připraví a zkontroluje. Oni se samozřejmě musí spolehnout na to, že ten materiál je dobře připraven,“ řekl.

Statutární zástupce by podle něj měl mít přehled a informace o tom, co všechno kraj podepisuje a o jak závažné věci se jedná. Sám prý byl svědkem toho, že bývalý hejtman Josef Novotný si na dokumenty čas našel a smlouvy podepisoval třeba i v autě.

Jaroslav Borka přitom upozornil ještě na další věc, a to, že je nynější krajská rada složená jak z uvolněných, tak i neuvolněných členů. „Už takhle mají starosti podepisovat jenom materiály do rady, natož aby podepisovali a prozkoumávali nějaké smlouvy. Pokud by funkci vykonávali na plný úvazek, potom bych možná o tom připustil nějakou debatu, ale v této situaci to rozhodně není v pořádku,“ řekl.