Krejčová Naďa Kunešová ze statku Bernard v hornickém klobouku. V rukou má

Krejčová Naďa Kunešová ze statku Bernard v hornickém klobouku. V rukou má další, takzvaný biret, nalevo od ní je hornická uniforma pro starostu Královského Poříčí. | foto: Josef Šorfa, MF DNES

Krejčová ze statku Bernard chystá hornické taláry pro politiky

  • 0
Nejen fandové historie a patrioti z měst v oblastech, kde se těží nebo těžilo, ale také tamní politici, se už neobejdou bez hornického taláru, nebo aspoň bez uniformy s tradiční kytlí. Parádní obleky jim chystá krejčová Naďa Kunešová ze statku Bernard u Královského Poříčí.

"Kvůli střihům jsem objela hornická muzea v Sokolově, Jáchymově i v Německu. Fotila, ptala se, dokonce mi naskenovali i jednu historickou knihu," popisuje Krejčová.

Jak vypadá kroj?

Hornická slavnostní uniforma sestává ze tří částí: čepice či klobouku, kytle - saka se stojáčkem a sedlovým límcem, bez kapes s ozdobnými prvky ze sametu, s náramenicemi s černými střapci, prodlouženými přes rukáv, bohatě zdobenými zlatem a sametem. Na černých kalhotách nesmí chybět zelené nebo zlaté lampasy.

Momentálně je v jednom kole, chystá obleky pro starosty Královského Poříčí, Sokolova a některé  členy letos založeného hornického spolku Solles. Poprvé by se v nich měli předvést v polovině září na setkání zástupců hornických měst a obcí v Chodově.

Pro starostu Královského Poříčí Ivana Stefana je už připravena i červená vesta, klobouk a švancara - hornická sekerka. A čapsy - kožené kryty na holeně se zlatými knoflíky.

Sokolovský starosta Zdeněk Berka by pak měl obléci černý hornický talár lemovaný kožešinou. Na hlavě pak bude mít biret - hornický klobouk se pštrosím perem. Birety se vyrábí i v dámské verzi.

"Ozdoby na klobouky, které tvoří mlátek a kladívko, svázané stuhou umístěné uprostřed kruhu, jehož levou část tvoří vavřínová a pravou dubová ratolest, si dělám sama z pryskyřice," poznamenává vyučená pánská krejčová, která má svoji dílnu na statku Bernard už tři roky.