Kulturní centrum Svoboda v Chebu získalo prestižní cenu. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Kulturní centrum v Chebu získalo prestižní cenu Brick Award

  • 0
Nový kulturní dům Svoboda v Chebu se dočkal prestižního ocenění na soutěžní přehlídce Brick Award 2012/2013 - Cihla v 21. století. Dvojice stavbyvedoucích Luboš Červenka a Karel Hes získala Cenu České komory autorizovaných inženýrů a techniků.

"Provedení stavby posuzovala odborná komise složená z největších kapacit v České republice, která si také byla centrum Svoboda prohlédnout osobně," uvedl Luboš Červenka. Soutěž se koná každoročně a stavbyvedoucího potěšilo, že se Svobodou uspěli mezi desítkami dalších nominací.

Z historie Svobody

Na základech původních barokních pivovarských sklepů vyrostla na začátku
20. století budova pěveckého spolku. Jako kulturní dům začala Svoboda sloužit až po druhé světové válce. Po privatizaci
v devadesátých letech se v objektu vystřídala diskotéka, kasino a dokonce
i nevěstinec. Objekt koupilo město Cheb před čtyřmi lety za 16 milionů korun. Dalších asi 144 milionů korun stála rozsáhlá přestavba, na kterou město nedostalo dotaci a muselo si na ni vypůjčit.

"Teď v posledním ročníku se jen v naší kategorii vybíralo z celkem 54 staveb," upřesnil stavbyvedoucí.

Kulturní dům Svoboda vznikl více než před rokem velkorysou přestavbou původní restaurace a diskotéky. Lidé v Chebu se tak konečně dočkali důstojného kulturního stánku, kde je možné pořádat plesy, konference, výstavy i koncerty.

Při přestavbě se kulturní dům změnil k nepoznání. Celková plocha se zvětšila o polovinu, vznikl velký sál pro 500 lidí i menší sály pro komornější akce, bary, zrcadlový sál, zkušebna pro muzikanty nebo šatny pro umělce.

Náklady dosáhly téměř 150 milionů korun. Vyrostlo i nové parkoviště pro sedm desítek aut. Podle starosty Chebu Pavla Vanouška město nyní hledá prostor pro rozšíření parkoviště.