Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Projektant udělal chybu, Cheb kvůli tomu zaplatil navíc osm set tisíc

  • 2
Město Cheb otevřelo nejmodernější dětské dopravní hřiště v Karlovarském kraji. Při jeho stavbě však Chebští museli platit mnohem víc, než předpokládali. Důvod? Chyba v kalkulaci projektu. A tedy nižší dotace.

„Projektant zapomněl do celkové částky započítat část střechy a kabel na připojení elektrického rozvaděče,“ řekl starosta Petr Navrátil.

Kalkulace a tedy i dotace, kterou město na stavbu čerpalo, se kvůli tomu podle prvních odhadů ponížily přibližně o 800 tisíc korun. „Všechno to, co v nákladech chybělo, muselo město v plné výši zaplatit ze svého. O dotační peníze ve výši 85 procent nákladů jsme přišli prokazatelně vinou projektanta. Budeme po něm škodu vymáhat,“ uvedl starosta. Věří, že město má slušnou naději na úspěch.

Dopravní hřiště, které vyrostlo na nevyužitém pozemku v sousedství tenisového areálu v Břehnické ulici, se podařilo dokončit už v závěru ledna letošního roku. Se slavnostním otevřením město vyčkávalo na teplé počasí. První malí cyklisté se tak oficiálně mohli po největším dopravním hřišti v kraji prohánět teprve minulý týden.

Hřiště není jen pro chebské školáky, ale i pro děti z okolí

„Vedle různých typů křižovatek je zde možné trénovat například jízdu na kruhovém objezdu nebo železničním přejezdu. Je tu spousta dopravních značek, nechybí ani vodorovné dopravní značení. Součástí nového areálu je budova s učebnou a potřebným zázemím. Tady budou studenti vstřebávat teorii,“ přiblížil vybavení hřiště starosta Navrátil.

Podle jeho slov budou hřiště v rámci výuky dopravní výchovy využívat žáci základních škol z Chebu, ale také z okolních měst a obcí. K dispozici bude i školkám. V odpoledních hodinách je hřiště připraveno pro veřejnost.

„Ve všední dny je otevřeno od 15 do 18 hodin, o víkendech ještě o hodinu déle. Funguje už od 14 hodin,“ uvedl starosta s tím, že děti, které nebudou mít vlastní kolo, si ho tu mohou zapůjčit.

Až dosud se chebské děti učily základy bezpečného pohybu v ulicích na části veřejné komunikace před Domem dětí a mládeže Sova. Takové hřiště však už moderním trendům v dopravě nestačilo. Město se proto začalo poohlížet po prostoru, kde vybuduje nové.

Původně zvažovalo, že nové dopravní hřiště vyroste v těsném sousedství areálu minigolfu namísto zanedbané továrny. Majitel tehdy nabídl městu zchátralý objekt ke koupi. Jenže továrnu by bylo nutné nejprve zbourat. Poté, co Chebští získali na stavbu dotaci z programu ROP Severozápad, se zavázali, že část sumy proinvestují ještě v první polovině loňského roku.

Na bourání zchátralého objektu nebyl čas. Proto se nakonec rozhodli postavit hřiště za přibližně 13 milionů korun na louce vedle tenisových kurtů.

Dopravní výchova je povinnou součástí výuky na základních školách. V loňském roce navíc došlo k jejímu rozšíření. Setkají se s ní nejen žáci 1. stupně základních škol, nově se vyučuje i ve vyšších ročnících.