Restauraci v lázních Kyselka se propadla střecha, kritici se zlobí

  • 12
Do dalšího sporu se po čase dostaly Asociace sdružení pro ochranu a rozvoj kulturního dědictví ČR (ASORKD) a obecně prospěšná společnost Lázně Kyselka. Tentokrát se týká empírové restaurace v areálu bývalých lázní, které se propadla střecha.

Restaurace patří k jednomu z nejstarších lázeňských objektů. Členové asociace kritizují, že ačkoli obecně prospěšná společnost převzala soubor budov už před třemi lety, restaurace dál chátrá.

„Nad nejstarší částí objektu už se střecha propadla natolik, že vidíte na půdu. Levá část, dostavěná ve dvacátých letech, dokonce už ani žádnou střechu nemá,“ uvedl Martin J. Kadrman, viceprezident ASORKD.

Zároveň upozornil na to, že proces destrukce vzácného objektu se zrychluje a v této souvislosti zmínil plány předsedy správní rady společnosti Lázně Kyselka Vladimíra Lažanského a generálního ředitele Karlovarských minerálních vod Alessandro Pasquala, jenž ve správní radě rovněž působí.

„Krov se takto propadl tuto zimu. Podle ministerstva kultury pan Lažanský s panem Pasqualem plánovali objekt zastřešit, ale nakonec z plánu ustoupili z důvodu nedostatku financí. To považujeme za výsměch veřejnosti,“ uvedl. Poznamenal, že společnost KMV měla loni obrat více než sedm miliard korun.

Společnost Lázně Kyselka připravuje kompletní rekonstrukci

Podle Vladimíra Lažanského ale pouhé zastřešení v plánu nebylo, naopak společnost počítá s celkovou opravou.

„Začínáme připravovat kompletní rekonstrukci. Restaurace bude sloužit jako zázemí pro turisty, kterých přijíždí do Kyselky stále více,“ uvedl. Dodal, že v nejbližší době prozradí další podrobnosti.

Příklady aktuálních prací

v lázních Kyselka

Jindřichův a Švýcarský dvůr
Nad budovami je nově provizorní zastřešení, pod konstrukcí střechy budou zajištěny nosné konstrukce stěn a stropů.

Budova správy lázní
Dělníci uvolňují a rozebírají zborcené konstrukce v interiéru, vyklízí a vyváží stavební odpad.

Zdroj:www.laznekyselka.org

Kritikou na adresu KMV a obecně prospěšné společnosti nešetřil ani prezident asociace Pavel P. Ries.

„Na záchraně celého lázeňského areálu pracuje pět dělníků. Automobilovou hantýrkou můžeme říct, že pánové Lažanský a Pasquale už tři roky jedou na jedničku,“ uvedl.

Vůči kritice se však vymezily i Karlovarské minerální vody, jejichž zástupce Pavel Novák upozornil, že obecně prospěšná společnost převzala objekt s již vážně poškozenými střešními konstrukcemi a zřítily se kvůli neodborné, nekvalitní a uspěchané opravě objektu předchozím vlastníkem.

„Objektů je v bývalých lázních v Kyselce osm a zásahy je třeba činit na všech. Je však třeba postupovat citlivě a opatrně, aby nedošlo k zničení či narušení památkových hodnot jednotlivých objektů,“ uvedl Novák.

Zároveň označil pojem „obrat“ v kontextu, jak to udělala ASORKD, za hrubě manipulativní.

„Konkrétní realitou je fakt, že KMV do obnovy historických budov v Kyselce v období 2010 až 2016 vložily více než 80 milionů korun, včetně příspěvku obecně prospěšné společnosti Lázně Kyselka ve výši 20 milionů korun,“ podotkl.