Zahájení lázeňské sezony v Jáchymově.

Zahájení lázeňské sezony v Jáchymově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Autorský svaz je nenasytný, chce extrémní poplatky, vadí šéfovi lázní

  • 1
Výše poplatků, které musí české lázně platit autorskému svazu, výrazně převyšuje evropský standard, vadí šéfovi Svazu léčebných lázní ČR Eduardu Bláhovi. Pro české lázeňství, které se z krize vzpamatovává pomalu, to není dobrá zpráva.

České lázně musí platit poplatky za šíření autorských děl prostřednictvím rádií a televizí. Tak zní verdikt velkého senátu občanskoprávního a obchodního kolegia Nejvyššího soudu. „Nemáme nic proti tomu platit cenu, která je obvyklá v okolních státech. Ochranný svaz autorský je ale nenasytný,“ tvrdí Eduard Bláha.

Co to pro lázeňské organizace znamená?
Zase taková rána to není. Konkrétně naše lázně (Jáchymov a Luhačovice - pozn. autora) s autorskými svazy jednaly. Chtěli jsme se domluvit na sazbách obvyklých v zemích kolem nás. Klíčový problém je jejich nenasytnost. Chtějí podstatně více, než všude ve světě. Na to ale soudy neslyší. Současný verdikt je zastřešující a neřeší konkrétní výši poplatků.

Máte k rozhodnutí výhrady?
Pochopitelně máme. Hlavně proto, že před dvěma lety tentýž soud tvrdil pravý opak. To je zvláštní. A přestože říkal soud pravý opak, stejně po nás autorský svaz poplatky chtěl. Proto si myslíme, že ve finále to musí skončit ústavní stížností. A tam se musí rozhodnout. Současný verdikt se vztahuje na autorské poplatky, které spravuje Ochranný svaz autorský (OSA - pozn. autora). Netýká se poplatků Intergramu, který zastupuje výkonné umělce.

Říkal jste, že by celá věc měla vygradovat ústavní stížností. Bude ji Svaz léčebných lázní iniciovat?
Svaz to udělat nemůže. Musí to udělat ten, kdo je žalovaný. Svaz se v tom může angažovat až v momentě, kdy jsou vyčerpané všechny zákonné opravné prostředky. A tak tomu zatím není. Nejvyšší soud kauzu vrátil Vrchnímu soudu a ten musí rozhodovat, pak se případem možná bude znovu zabývat Nejvyšší soud a teprve potom je možné podávat ústavní stížnost. Je to asi na dlouho.

Co se aktuálním verdiktem Nejvyššího soudu pro lázeňské organizace změní?
Vlastně nic. I když doposud Nejvyšší soud říkal, že platit nemáme, tak po nás poplatky OSA chtěla pořád. A tak tomu bude dál. Dokud nepřistoupí na naše požadavky, aby částky byly stejné, jako v Německu. Sazbou by se měl zabývat Vrchní soud. My ale chceme hlavně odpověď na principiální otázku, zda vůbec platit máme.

Dokážete odhadnout, kolik by měly platit dejme tomu jáchymovské lázně?
Pokud vyjdeme z toho, kolik se platí v zahraničí, pak by částka, kterou by po nás OSA mohla chtít za televizi a obsazený pokoj, bylo by to asi 10 korun za přístroj. A těch máme 500. Tedy zhruba 60 tisíc ročně. S tím nemáme problém. Oni ale chtějí asi 37 korun. A to je extrémně víc, než jinde.