Zdravotní sestra v jednom z pokojů oddělení hospicové péče v nejdecké léčebně...

Zdravotní sestra v jednom z pokojů oddělení hospicové péče v nejdecké léčebně dlouhodobě nemocných. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

V Nejdku přejmenovali léčebnu i ulici, kde sídlí

  • 1
Krajská Léčebna dlouhodobě nemocných v Nejdku se přejmenovala na REHOS - zařízení následné rehabilitační a hospicové péče. Zkratka LDN totiž pacientům nezní zrovna příjemně. A ředitelka také na nejdecké radnici prosadila, aby se Osvětimská ulice, kde léčebna sídlí, změnila na Perninskou.

„Pojem eldéenka má špatný zvuk v tom smyslu, že se do ní chodí umírat. Název ulice nám také ubližoval. Z pohledu nemocných lidí se to opravdu nehodilo,“ cítila ředitelka Olga Pokorná. Stála si za svým, i když se na ni snesly výčitky, že si příliš neváží obětí nacistického koncentračního tábora v Osvětimi.

Teď léčebna, jejíž součástí jsou i pokoje s dvanácti hospicovými lůžky, pokročila ve zvyšování svého renomé ještě dál. Získala cenný certifikát kvality od Spojené akreditační komise ČR. Jde o důkaz, že poskytuje péči na vysoké úrovni a pro pacienty bezpečně. Musela splnit na tři stovky nejrůznějších podmínek. Pracovala na tom dva roky.

„Založili jsme tým kvality péče a auditorský tým. Odstranili jsme nedostatky ve vedení dokumentace. Snažíme se o prevenci proti proleženinám nebo proti pádům našich klientů. Certifikát znamená také to, že o rizicích víme, netutláme je a pracujeme na jejich odstraňování,“ zmínila manažerka kvality v léčebně Iva Kašpárková.

Změny podle zdravotní sestry Lucie Bucharové mnohdy i ulehčily personálu práci. „Přinesly také větší pořádek a lepší organizaci. Funguje to.“

Péče je na vysoké úrovni

Náměstek hejtmana pro zdravotnictví Miloslav Čermák radí, že pokud lidé zjišťují, kam nemocného příbuzného umístit, tak certifikát je jasnou známkou kvality. „Ještě by to mohly zohlednit pojišťovny při platbách za péči,“ poznamenal. Stejné vysvědčení obhájil letos v kraji i soukromý Dům ošetřovatelské péče v Dolním Rychnově.

Nejdecká léčebna nabízí celkem 82 lůžek. Dvanáct hospicových lůžek v nadstandardně vybavených pokojích je určeno pro nevyléčitelně nemocné, kteří sem přicházejí důstojně strávit poslední dny a týdny života. Věnuje se jim lékařský i sesterský personál. Nejdek je jediným zařízením v kraji, který poskytuje paliativní péči. Cílem je zmírnit pacientovu bolest, strádání a poskytnout podporu jeho blízkým.

Ředitelka Pokorná má vizi, že by kraj mohl postavit na nevyužitém prostranství vedle léčebny ještě jeden pavilon s 50 hospicovými lůžky. Pro letošní rok jí bude stačit, když za téměř milion korun nechá upravit okolní terén a postavit pergoly s posezením pro klienty.

Hospicová péče trochu zkresluje výsledky léčebny. Tou vloni prošlo 800 pacientů. „Nemáme se za co stydět. Čtyřicet až padesát procent z nich odchází domů nebo do pobytových sociálních zařízeních, když už se jejich zdravotní stav nezlepšuje,“ uvedla Pokorná. Zbytek tvoří zemřelí.

Primář Václav Novotný je jedním ze čtyř lékařů, kteří drží 24hodinovou pohotovost. Pochvaluje si, že léčebna je dobře medicínsky vybavena. „Přicházejí k nám lidé imobilní krátce po náročných operacích. Odcházejí díky rehabilitaci většinou po svých.“