Lékárna v Jáchymově otevřela poprvé v roce 1520. Bylinky v ní nyní míchá...

Lékárna v Jáchymově otevřela poprvé v roce 1520. Bylinky v ní nyní míchá Kateřina Bílková. | foto: Václav Šlauf, MAFRA

Staletá lékárna na náměstí v Jáchymově je opět provoněná bylinkami

  • 0
Jedna z nejstarších lékáren v Čechách, která stojí naproti jáchymovské radnici, začíná ožívat. V domě, který v Jáchymově stojí od roku 1520, obnovili Kateřina a Jiří Bílkovi lékárenský provoz.

Moderní chemické medikamenty by tu ovšem návštěvník hledal marně. Zrekonstruované přízemní prostory objektu voní po bylinkách.

„Lidé už mají chemie dost,“ tvrdí Jiří Bílek. Přiznává ale, že kamennou prodejnu svých výrobků i produktů spřátelených bylinkářů původně nechtěl.

„Byla to nutnost. Ten zájem veřejnosti jsme už v domácím prostředí nedokázali zvládnout,“ vysvětluje muž, který je už čtvrtou generací krušnohorských bylinkářů.

Krok to byl podle jeho názoru správný. Svědčí o tom zájem veřejnosti. „I když se v tomto případě nedá mluvit o velkém byznysu. Budeme rádi, když vyděláme na provoz kamenného obchodu. Je to ale alternativa pro lidi, kteří hledají tradiční a osvědčené metody léčby. Takové, jaké praktikovaly naše babičky,“ dodává.

Vedle produktů z bylinek ovšem lékárna nabízí také tradiční výrobky krušnohorských řemeslníků. Objekt lékárny patří podnikateli Františku Sentenskému. Bylinná lékárna je prvním krokem k přeměně bývalé lékárny a zdravotního střediska na centrum řemesel a přírodního léčitelství.

„Dva roky trvalo, než se podařilo sehnat někoho, kdo by chtěl lékárnu provozovat. Našel se a my mu připravili odpovídající zázemí,“ konstatuje podnikatel. Zbylé prostory chce dávat dohromady postupně. „Urychlil by to zájem těch, kteří chtějí v Jáchymově něco dělat,“ naznačuje další osud objektu.

Dům stojí na jáchymovském náměstí už od roku 1520. Lékárna zde fungovala nepřetržitě od roku 1526 a jedním z lékárníků byl i Georg Bauer, který je známější pod latinizovaným jménem Georgius Agricola. Německý učenec byl jáchymovským lékařem a lékárníkem mezi lety 1527 a 1530. Pak přesídlil do Saské Kamenice, nynějšího města Chemnitz.

„Když si návštěvník lékárny uvědomí, že byl dům postaven v roce, kdy u nás vládl Ludvík Jagellonský, Americe bylo oficiálně pouze 28 let a Fernando Magalhaes svou cestou teprve přinášel důkaz o tom, že je Země kulatá, má z toho příjemné mrazení v zádech,“ dodává František Sentenský.