Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: David Neff, MAFRA

Chybějící lékárenská pohotovost bude, slíbilo karlovarské hejtmanství

  • 0
Pro léky o svátcích a víkendech musejí pacienti jezdit desítky kilometrů do okolních krajů. V tom karlovarském totiž nefunguje lékárenská pohotovost. Změnit k lepšímu by se měla situace už do Velikonoc.

Na téměř devadesátikilometrovou cestu se musejí vydat pacienti z Karlových Varů, pokud si chtějí mimo běžnou pracovní dobu vyzvednout v lékárně své léky. Nejbližší zařízení, které funguje 24 hodin denně, je totiž až v Plzni.

Po stížnostech pacientů se hejtmanství rozhodlo tento problém řešit, službu hodlá dotovat. Pro první medikamenty by tak mohli lidé vyrazit do Karlových Varů o Velikonocích.

„Na celorepublikový problém jsme se snažili krajské samosprávy upozornit už dříve, ale vždy marně. Jedním z mála úspěchů je zajištění lékárenské pohotovosti v Olomouckém kraji. Nyní jsme připraveni a ochotni pomoc i v kraji Karlovarském,“ prozradila mluvčí České lékárnické komory Michaela Bažantová.

Problém vyvstal po uzavření obchodních center o svátcích

Rozšířenou pracovní dobu, provoz o státních svátcích a víkendech až donedávna zajišťovaly lékárny ve velkých obchodních centrech. Novela zákona o prodejní době v maloobchodě a velkoobchodě však způsobila, že o svátcích zůstávají zavřená velká nákupní centra včetně lékáren. Podle České lékárnické komory byla současná situace jen otázkou času.

„Dokud fungovala obchodní centra, nikdo o problému nechtěl slyšet. I proto nyní budeme opět iniciovat schůzky a nabízet naši pomoc,“ uvedla Bažantová s tím, že v současné době existuje aplikace Lékárny v ČR, kde se lidé rychle a aktuálně dozvědí vše potřebné o nejbližší prodejně s léčivem.

Diskusi na krajském úřadě rozdmýchali rodiče dítěte, kteří během vánočních svátků nemohli sehnat otevřenou lékárnu.

„Zajištění pohotovostní lékárenské služby je jedním z našich cílů, kterého se budeme snažit dosáhnout. Připravujeme proto s vedením nemocnic takové řešení, aby lidé s akutními zdravotními problémy nezůstali o svátcích bez potřebných medikamentů,“ uvedl krajský radní pro oblast zdravotnictví Jan Bureš.

Kraj má možnost především dosáhnout změny otevírací doby v lékárnách v Karlovarské krajské nemocnici, protože je jejím jediným akcionářem. Nyní mají lékárny v karlovarské i chebské nemocnici otevírací dobu v pracovní dny od 7:30 do 17 hodin. O víkendech a svátcích ale zůstávají uzavřeny. To by se mělo změnit.

„Technicky jsme na to připraveni. K tomuto kroku je ale potřeba posílení personálu. Druhou věcí je i nárůst mezd, neboť se do výplaty budou muset zařadit příplatky za noční služby či svátky,“ reagoval mluvčí Karlovarské krajské nemocnice Vladislav Podracký.

Druhou možností je otevření některých lékáren v prodlouženém režimu. „Ve výsledku by jedna z lékáren v kraji měla otevřeno tak, aby pokrývala dobu fungování lékařské služby první pomoci, tedy pohotovosti. Ta končí ve 21 hodin, tím pádem by se otvírací doba lékárny posunula na 22. či 23. hodinu, aby si lidé stihli nakoupit léky, které jim předepíše lékař,“ popsal druhou možnost Bureš.

Doktor může pacientovi poskytnout potřebný lék přímo v ordinaci v případě, že to neodkladně vyžaduje zdravotní stav nemocného a vzhledem k nedostupnosti lékárny nebo výdejny léčiv není možné tento výdej zajistit jiným způsobem. Pacient v těchto případech poskytnuté medikamenty nehradí.

Karlovarský kraj v současné době zjišťuje, na kolik by nové opatření vyšlo. Pokud půjde vše hladce, mohla by nová služba začít fungovat už na Velikonoce.