Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Jan Zátorský, MAFRA

Chybí tu pohotovost, stěžují si lázně. Je to jejich chyba, vzkázal kraj

  • 6
Starostům na Mariánskolázeňsku došla trpělivost. Pustili se do boje za celodenní lékařskou pohotovost v mariánskolázeňské nemocnici. A vyzvali kraj, aby jim s financováním pomohl. Argumentují, že zatímco jinde kraj na provoz nemocnic přispívá, do této nedává nic.

Hejtmanův náměstek pro zdravotnictví Jakub Pánik ale starostům vzkázal, že za situaci si z valné části může město samo. A to tím, že v nemocnici připustilo postupný zánik akutní lůžkové péče.

„Očekávám od vedení města a společnosti jasně formulovaný návrh ke spolupráci s krajem, který striktně popíše, jaké kroky ke zlepšení zdravotní péče chystá město, nemocnice a jak se budou podílet okolní obce. Kraj je připraven společně se zástupci nemocnice najít řešení, jež bude mít oporu v legislativě,“ dodal v reakci na výzvu Pánik.

„Je pravda, že za současnými problémy stojí nešťastný prodej nemocnice minulým vedením města. A také, že pomoc ze strany kraje musí mít oporu v zákoně,“ připouští mariánskolázeňský starosta Petr Třešňák. Zároveň ale dodává, že za to lidé nesmí trpět.

„Mariánky jsou nyní v pozici, kdy požadují alespoň základní ošetření pacienta ve večerních hodinách. Nefunguje zde ani lékařská služba první pomoci a na tu kraj v jiných městech běžně přispívá. Chceme se na pohotovosti finančně podílet, není však možné, aby náklady krylo město v plné výši,“ dodal starosta Třešňák.

Podle Pánika však nemocnice není na zřízení lékařské služby první pomoci ani na čerpání dotací připravena.

„To už není tak úplně pravda. Abychom mohli pohotovost spustit, chybí nám peníze a praktický lékař. Ten nastoupí v polovině října,“ uvedl ředitel nemocnice Zdeněk Kříž s tím, že na zajištění non-stop pohotovosti potřebuje nemocnice ročně částku přibližně 8,7 milionu.

„Nemocnice alespoň provozuje sedm dní v týdnu kompletní chirurgickou ambulanci s rozšířenou pracovní dobou od 7 do 19 hodin,“ dodal Kříž.

To, že v Mariánských Lázních nepřetržitá pohotovost chybí, považují obyvatelé města za nejpalčivější problém. Souhlasí s nimi i v přilehlých obcích. „Je to nešťastná záležitost. Mělo by být v zájmu všech s tím něco udělat,“ uvedla například starostka Tří Seker Dagmar Strnadová.

Podle mluvčí krajského úřadu Jany Pavlíkové kraj jednal s minulým vedením města o zajištění pohotovostí hned několikrát. „Pokaždé jsme však naráželi na zásadní problém. Chyběl lékař,“ vysvětlila Pavlíková.