Přihlášky na letní tábory přijímali jejich organizátoři už v zimě. Ilustrační snímek

Přihlášky na letní tábory přijímali jejich organizátoři už v zimě. Ilustrační snímek | foto: Martin Stolař, MAFRA

O tábory je v Karlovarském kraji velký zájem. Zbývá už jen pár míst

  • 1
Přihlásit dítě měsíc a půl před prázdninami na letní či příměstský tábor? Téměř nemožné, shodují se zaměstnanci domů dětí a mládeže v Karlovarském kraji. Příčin enormního zájmu je několik.

V případě tábora pro matky s dětmi se maminky těší, že si alespoň na týden odpočinou od plotny. U klasických táborů zase může hrát roli nedostatek peněz. Rodina nemá finance na společnou dovolenou, a tak zaplatí rekreaci alespoň dítěti.

Na tábor maminek s dětmi na Vladaři u Žlutic se mohli zájemci hlásit už v únoru. Vyprodáno bylo okamžitě. Dokonce jsou určeni náhradníci.

„Maminky jsou rády, že mohou s malými dětmi od tří do pěti let někam vyjet a nemusí se doma starat o úklid a o jídlo,“ řekla hlavní vedoucí tábora Lucie Černoková z Domu dětí a mládeže Karlovy Vary. Na tábor, který se letos koná druhým rokem, si bere dvě své děti.

Těší se také proto, že tak malé děti ještě nejsou zničené civilizací. Neprahnou totiž po mobilech a tabletech. Nevadí jim, když je tábor bez elektřiny a nemůže se nikam připojit nabíječka. „Pro malé táborníky je všechno zážitek. Mají radost, když se jdeme podívat na koně nebo na letadla,“ uvedla Lucie Černoková.

V případě tábora v Chorvatsku měl karlovarský DDM uzávěrku do konce dubna. V kempu na ostrově Pag je volných deset míst. Nějaká by se ještě našla v prvních turnusech na Vladaři a ve Studánce.

Rodiče se ptají: Proč jsou děti v lese?

Kateřina Müllerová pracuje v domě mládeže jako vedoucí pedagog volného času. „Práci dělám osmnáct let. Zaujmout děti je čím dál těžší. Dnešní mládež totiž není zvyklá na pobyt v přírodě. Jak při příměstských, tak při pobytových táborech se rodiče ptají, proč musí být jejich dítě v lese. Vždyť tam prý může dostat klíště,“ popisuje své zkušenosti Kateřina Müllerová.

Zažila i případy, kdy rodiče bombardovali vedoucí dotazy, jak je to vůbec možné, že dítě nemá ve stanu prostěradlo.

Karlovarští pedagogové se v posledních letech setkávají i s dalšími trendy. Rodina je ve špatné finanční situaci, takže sen o společné rodinné dovolené zůstane jenom snem. A tak táta s mámou alespoň zaplatí dětem tábor.

Jak pedagogové říkají, na táboře rozhodují první tři dny, zejména u dětí ze sídliště. Pokud zjistí, že si táboroví vedoucí umějí hrát a motivovat ostatní k nějaké činnosti, bývá vyhráno. Děti se totiž uvolní a vtáhnou do hry.

Dům dětí a mládeže Sova v Chebu nabídl na svých webových stránkách osm letních táborů. A jen na dvou jsou ještě volná místa. „Jako první bývají během dvou až tří týdnů plné příměstské tábory. Dohromady jich máme sedm,“ uvedl pracovník Sovy Jiří Holeček.

Vosy pobodaly děti, táborníci ale pobyt nevzdali

Také on má zkušenosti s rodiči. Loni mu například jeho svěřenci dupli do vosího hnízda a polovina z nich byla pobodaná. Rodiče si je proto raději odvezli domů. Ale všechny děti byly do dvou hodin zpátky.

Městský dům dětí a mládeže v Ostrově začal přijímat přihlášky na klasické a příměstské tábory 1. března. V nabídce byly mimo ně i pobyty rodičů s dětmi, sportovní a přírodní.

„Hned první den bylo obsazeno. Kdyby někdo vypadl, tak máme napsané náhradníky,“ uvedla pedagogická pracovnice Vlasta Schartová. Vše si vysvětluje tím, že ostrovské tábory jsou oproti jiným cenově přijatelné.

Na upozornění rodičů, že dítě může dostat na táboře klíště, jsou vedoucí připravení. Zdravotníci přisátého parazita odstraní a na konci tábora dají lísteček pro rodiče.