Zbytky bolševníku lemují cyklostezky na Chebsku.

Zbytky bolševníku lemují cyklostezky na Chebsku. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidé v celém kraji se semkli. Hlídají výskyt i hubení bolševníku

  • 1
Je to jen rostlina, ale její výskyt zmobilizoval obyvatele celého kraje. Nejen, že hlásí na radnice či koordinátorům projektu ohniska výskytu, ale bedlivě si všímají i toho, zda a jak bolševník z krajiny mizí.

„Jezdím pravidelně po cyklostezce Ohře. V okolí jsou toho lány. Ještě před dvěma týdny se na jednom místě válely zhnědlé a kroucené části rostliny, o kus dál ale okolíky vesele kvetly,“ konstatoval Jiří Vraný z Chebu.

Nelenil a hned z cyklostezky zavolal na krajský úřad koordinátorům, kteří mají projekt na likvidaci invazivních rostlin na starosti. Podobných podnětů řeší nejen na krajském úřadě, ale i na městských a obecních úřadech stovky.

Lidé volají své připomínky i firmám, které likvidaci provádějí, či na hubení rostlinných vetřelců dohlížejí. „Obracejí se na nás desítky lidí týdně. Zajímají se nejen o samotný projekt, ale i o průběh likvidačních prací,“ uvedla mluvčí krajského úřadu Veronika Severová.

Podle Severové je takový zájem pochopitelný, vždyť projekt se dotýká přibližně 85 procent území kraje. „Lidé se zajímají, to mohu potvrdit,“ hlásí Karel Domes ze společnosti Investon, která dohlíží na likvidaci rostlin na několika rozlehlých pozemcích.

„Vždy se snažíme podněty prošetřit. Často ale přijímáme upozornění na rostliny, které jenom vypadají, že se na ně zapomnělo. Při pohledu zblízka je jasné, že rostlina je ošetřená postřikem. Ten zastavil vývoj semen,“ vysvětluje Domes.

Spokojeni jsou v Mnichově, kde se podařilo rostliny téměř zlikvidovat. „Pokud něco zůstalo, tak to jsou ojedinělé rostliny,“ řekl starosta Jiří Křenčil.

Podobně jsou na tom v Dasnicích, kde lidé upozorňují zejména na zbytky bolševníku podél silničních tahů, a třeba v Teplé, kde se snaží s bolševníkem bojovat vlastními silami. „Lidi volají, ptají se. Chtějí vědět, kdy se bude likvidovat u nich. V okolí je bolševníku víc než dost,“ konstatuje starostka Jana Čížková.

Na zvýšený výskyt nebezpečné rostliny reagovali i lidé v Habartově. Tamní starosta Ivo Zemek se proto obrátil dopisem přímo na hejtmana a požádal jej o podrobnosti k projektu. Odpověď zveřejnil na internetových stránkách obce.

„Se závěrečným stavem prací jsem spokojen. Samozřejmě některé resty byly, ale po opakovaných výzvách je už vše v pořádku,“ oznamuje starosta Chlumu Svaté Maří Miroslav Hrůza s tím, že lidé v obci bolševník ničí i sami.

Ředitel Agentury projektového a dotačního managementu Karlovarského kraje Petr Uhříček potvrdil, že při kontrolách odvedené práce odborníci zjistili nedostatky. Ty by však už dnes měly být minulostí.

"Lokality pravidelně objíždíme a zatím se zdá, že je vše tak, jak má být. Možná i díky velkému zájmu veřejnosti o projekt," konstatuje Uhříček s tím, že agentura eviduje množství dopisů, telefonátů i fotografií, které dokumentují výskyt nežádoucích rostlin v krajině.

"To, že se lidé zajímají, vytváří velký tlak na kvalitu práce zhotovitelských firem. A to je dobře," dodal Uhříček.