Vzrostlá tráva na chebském hřbitově.

Vzrostlá tráva na chebském hřbitově. | foto: Martin Stolař, MAFRA

Lidi v Chebu rozzlobily zarostlé hroby a rozpadlé lavičky na hřbitově

  • 1
Lidé, kteří chtěli na chebském hřbitově položit květiny, zapálit svíčku nebo jen tiše rozjímat, se k hrobům museli prodírat vysokou trávou. Na místě posledního odpočinku byly ještě před několika dny neposekané cestičky, staré pařezy a polorozpadlé lavičky.

Lidé si stěžovali, že vedle upravené části, na které odpočívají padlí němečtí vojáci, působila zarostlá zákoutí s českými hroby jako chudá Popelka.

„Je to ostuda. Jinde mají hřbitovy, že je radost pohledět. Tady ani kvůli trávě není možné mezi hroby chodit,“ postěžovala si Alena Trávníčková. „Hlavní chodníky jsou upravené, i nově zasazené stromy jsou už pěkně vzrostlé, ale tady, kde máme hrob my, je to spíš pro ostudu. Moje tchyně, která chodí o holi, se sem prostě nedostane. Upadla by. Už ani nepočítám, kolikrát jsem si tu zvrtla kotník já.“

Podle mluvčího města Tomáše Ivaniče je už v současnosti většina plochy hřbitova posekaná. „Je třeba si uvědomit, že posekat téměř desetihektarový areál není žádná legrace. Navíc v tomto období tráva roste opravdu rychle,“ řekl Ivanič. Ten také uvedl, že podle smlouvy, kterou lidé se správou hřbitova uzavírají, by se měli starat kromě vlastního hrobu i o jeho nejbližší okolí.

„Trávu sekáme podle předem naplánovaného harmonogramu. Na exponovaných místech i sedmkrát ročně. Samozřejmě, v neděli se sekat nesmí, to platí protihluková vyhláška. Město z letošního rozpočtu vynakládá na údržbu zeleně téměř třiadvacet milionů korun,“ uvedl Ivanič.

Ten ujistil, že odfrézování pařezů, které v areálu zbyly po skácení starých stromů, už město u společnosti Chetes objednalo. „Mělo by se uskutečnit po druhé seči, až bude mít společnost Chetes volné kapacity. Zatím je na území města prioritou sekání trávy. Zchátralá lavička nemá na hřbitově co dělat, bude odstraněna,“ doplnil Ivanič.