Víc lůžek, lepší zázemí. Takové bude karlovarské dialyzační středisko, které se pacientům otevře příští rok.

Víc lůžek, lepší zázemí. Takové bude karlovarské dialyzační středisko, které se pacientům otevře příští rok. | foto: Bořivoj Černý, MAFRA

Lidem s poruchou ledvin uleví nové středisko a domácí dialýza

  • 0
Firma Fresenius Medical Care postaví v areálu karlovarské nemocnice dialyzační středisko pro lidi, kterým selhávají ledviny. Dvacet lůžek místo současných deseti a lepší zázemí ocení pacienti v říjnu 2013.

Do rekonstrukce budovy a nákupu nových přístrojů vloží firma kolem 48 milionů korun. Karlovarské dialyzační středisko nyní pomáhá šedesátce nemocných. Bez napojení na umělou ledvinu třikrát týdně na čtyři hodiny by zemřeli.

Tráví tady čas namačkáni v malých a nevyhovujících místnostech, které už nesplňují přísné hygienické požadavky.

"Očekávám zlepšení kvality péče, moderní zázemí pro pacienty i personál a vyšší kapacitu střediska," řekla primářka Dagmar Fričová.

Pacienti s poruchou ledvin

Karlovy Vary 60

Sokolov 110 (kapacita přestává stačit)

Mariánské Lázně 60

Díky dvojnásobnému počtu lůžek firma mnohem častěji pomůže i takzvaným rekreačním pacientům, kteří jezdí na léčebné pobyty do lázní. Fresenius je teď musí přesměrovávat do svých poboček v Sokolově a v Mariánských Lázních.

Dialýzu zvládnou sami

Lidé s nemocnými ledvinami se díky vylepšeným prostorám dočkají ve Varech i zavedení nové metody - peritoneální (domácí) dialýzy. Tímto způsobem se krev 'nečistí' vně, ale uvnitř těla. Nebudou už muset jezdit tak často do dialyzačního střediska. Po chirurgickém zákroku si sami doma třikrát denně do břišní dutiny vypustí roztok, do něhož se škodlivé látky v těle soustředí.

Jedna výměna roztoku trvá zhruba dvacet minut. Břišní dialýzu nabízí firma pacientům v Sokolově. Nová dialýza se sálem, ambulancí, zázemím a úpravnou vody vznikne v třípodlažní přístavbě.

Půjde o společný projekt krajské nemocnice a firmy Fresenius. Ta má od krajské nemocnice středisko v pronájmu od roku 2008. Pronájem tehdy vzbudil protesty, protože se nemocnice zbavila výdělečného provozu.

Pojišťovny platí méně

"Od 1. ledna 2012 ale klesla úhrada od zdravotních pojišťoven za dialyzační výkony o 25 procent a od ledna 2013 má klesnout o další čtvrtinu. Domluvili jsme s Freseniem pokračování smlouvy, ze které jsme vytěžili maximum," uvedl generální ředitel krajské nemocnice Luděk Nečesaný.

Podle něho to byla jediná cesta, jak zachovat dialýzu v areálu karlovarského špitálu. Fresenius platí nemocnici roční nájemné 8 milionů korun - tedy 160 milionů v příštích dvaceti letech. Investici uhradí firma ze svého, o to méně zaplatí na nájmu a budova pak zůstane v majetku Karlovarského kraje.

"Nájem má pro pacienty výhody," zmínil Nečesaný. Fresenius je jediným poskytovatelem této péče v kraji.