Někteří lidé z Karlových Varů protestují proti muslimské modlitebně, kterou si muslimové budují v ulici I. P. Pavlova. (Ilustrační foto)

Někteří lidé z Karlových Varů protestují proti muslimské modlitebně, kterou si muslimové budují v ulici I. P. Pavlova. (Ilustrační foto) | foto: Reuters

Zastavte muslimskou modlitebnu, píší lidé karlovarským zastupitelům

  • 404
Jako velký podvod vnímají někteří lidé budování muslimské modlitebny v centru Karlových Varů. Úředně jde totiž o školicí středisko. S žádostí o zastavení stavby lidé u primátora nepořídili. Spoléhají proto na zastupitele.

Na říjnovém jednání karlovarských zastupitelů vystoupí Vladimír Král (KOA) a navrhne zařadit na program přeměnu bývalých hasičských garáží v ulici I. P. Pavlova na modlitebnu.

"Jednu už mají muslimové v hotelu Thermal. Teď si staví další. Je to zastrčený drápek k šíření islámu. Hodně zastupitelů je proti. Snad se povede stavbě zabránit," doufá.

Vladimír Král dodal, že se na něj obrátila desítka lidí. V e-mailech píší s odkazem na zprávy ministerstva vnitra, že "mnohé mešity ve střední Evropě slouží jako zázemí pro rozvědky arabských a muslimských států ke špionáži a podvratné činnosti vůči Evropě. A islámská centra jsou používaná jako úkryty pro hledané osoby i skladiště zbraní".

Primátor Petr Kulhánek (KOA) na jeden z e-mailů odpověděl, že rozumí pisatelčiným výhradám vůči islámu, ale jako zástupci města mu však nepřísluší vystupovat proti jakémukoliv náboženství. Upozornil, že samospráva města neudělila žádný souhlas s rekonstrukcí prostor ani s jejich využitím. Není totiž v pravomoci samosprávy určovat, co soukromý vlastník provede s prostory ve svém vlastním domě. "Pokud stavba splní zákonné požadavky, státní správa - stavební úřad - ji musí povolit, což se stalo," napsal primátor

Úředníci mohou mluvit jen do mešity

Něco jiného by podle něj bylo, kdyby měla vzniknout nová mešita. Tam má město jako účastník územního řízení co mluvit do to technických aspektů stavby. Stejně by ji ale nemohlo zakázat pro náboženské důvody.

Právě na náboženství poukazuje autorka jednoho z e-mailů zastupitelům, Jana Cenefelsová. "Muslimská komunita si ve Varech buduje mešitu, či spíše modlitebnu, za pomoci lží, podvodů a manipulací. Oficiálně se totiž jedná o školicí a kulturní středisko," poukázala na informaci stavebního úřadu.

Zastupitel Jiří Kotek (Alternativa), na kterého se občané také obrátili, pokládá zdánlivě provinční problém s modlitebnou v nebytovém prostoru za daleko širší a zásadnější.

"Po 11. září 2001 dostala vize multikulturního světa těžkou ránu, seděl jsem jak opařený u monitoru s hořícími mrakodrapy a uvědomil si, jak šílený rozvrat to světu obnažuje. Proto problém s modlitebnou ve Varech není možné vnímat pouze v kleci předpisů stavebního úřadu."

Thermal vypověděl obci smlouvu. Kvůli rekonstrukci

Poslední čtyři roky se muslimové modlili v pronajatých prostorách hotelu Thermal. Jeho vedení ale vypovědělo muslimské obci smlouvu, protože kvůli rekonstrukci hotelu potřebuje využít modlitebnu pro své potřeby. "Neměli jsme s věřícími jediný problém," řekl ředitel hotelu Josef Pavel.

Vedení karlovarských muslimů je momentálně v zahraničí. Věřící ale přes svého prostředníka MF DNES vzkázali, že nejsou žádní teroristé. Po návratu slíbili rozhovor, ve kterém odpoví na všechny otázky, aby byl mimo jiné konec s předsudky.